Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

6 znamení, že vám chybí důležité vitamíny

Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/11.11.2018
Posloucháte své tělo? 

Zdravý životní styl, to je vyvážená strava s množstvím ovoce, zeleniny a bílkovin. Pokud naše tělo postrádá některý ze zásadních vitamínů, sdělí nám to řadou nepříjemných příznaků. A jejich rozpoznání je prvním krokem k řešení problémů. Nepozorujete na sobě některý z těchto symptomů?

1. Slabé nehty a vlasy
Existuje řada faktorů, které přispívají ke křehkým vlasům a nehtům. Jednou z nejčastějších příčin je nedostatek biotinu, vitamínu B7, který pomáhá tělu přeměňovat potravu na energii. K jeho nedostatku může vést také dlouhodobé užívání určitých léků.

2. Afty
Indikátorem nedostatku vitamínů mohou být také léze v ústech nebo kolem nich. Lidé trpící na malé vřídky mají dvojnásobnou pravděpodobnost, že budou mít nedostatek železa a vitamínů B1 a B2. Pokud i vás trápí protivné afty nebo popraskané koutky, zkuste do svého jídelníčku přidat zelenou zeleninu a drůbež.

3. Lupy
Nedostatek vitamínů B2, B3 a B6 může vést k suché pokožce na hlavě, která je náchylná k tvorbě lupů. Zařazení chybějících vitamínů do jídelníčku může váš problém pomoci vyléčit.

4. Vypadávání vlasů
Aby mohly vlasy růst, vyžadují vitamíny B3 a B7. Nedostatek některého z nich může způsobit, že vlasy začnou být křehké, lámavé a náchylné k vypadávání.

5. Pocit neklidných nohou
Jedná se o Willis-Ekbomovu chorobu, kvůli níž zažívá pacient nepříjemný pocit v nohou a má nutkavou potřebuje je udržovat v neustálém pohybu. Stav způsobuje především nedostatek železa a nedostatečný příjem vitamínu C.

6. Únava
Celodenní ospalost, která se dostavuje i přesto, že spíte vydatně a po celou noc, může být ukazatelem nedostatečné hladiny vitamínu B12. Vaše krevní buňky nezvládají přenášet tolik kyslíku do vašeho těla, kolik potřebuje, a proto se cítíte tak unavení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole