Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

50 odstínů Jana Saudka

Archiv
Text: Tatiana Urbanová, Foto: Archiv/7.9.2020
Ikona české fotografie Jan Saudek letos oslavil 85. narozeniny a při této příležitosti připravil producent Milosh Harajda originální výstavní koncept LIFE, který tuto podzim představí dvě slovenské instituce. MARIE CLAIRE Vám přináší exkluzivní virtuální prohlídku. 
Reklama

"Život není krátký a hnusný, je dlouhý a krásný" říká jedna ze životních manter umělce, který na vlastní kůži zažil holocaust, či cenzuru komunistického režimu. Titul LIFE odkazuje na název ikonické fotografie ze 60tých let, která je umělcovym autoportrétem a dílo se stalo ústředním vizuálem výstavy.

"Naším hlavním cílem od počátku tohoto projektu bylo nabídnout divákům nový pohled na tvorbu Jana Saudka, jehož veřejnost vnímá kontroverzně. Pro Východoslovenské muzeum v Košicích a Caraffově Věznici v Prešově jsme koncipovali výstavu se zaměřením na téma rodiny, holocaustu a mnoha překvapí, že většina snímků není kolorovaná, "říká producent výstavy Milosh Harajda.

"Renesance" českého provokatéra je v Košicích instalována do dvou místností. "Dobrý fotograf vytvoří za život 7 fotografií. Já jsem je udělal šest a tu sedmou už nenafotím, "přiznal Jan Saudek. Právě jeho osobní favorité otevírají výstavu a divák tak hned v úvodu poznává díla, které sám autor považuje za vrchol své tvorby. Ve výběru překvapivě absentuje ženská figura.

Druhá místnost nabízí v náznacích pohled na dobu studené války, ztrátu svobody, či hrůzy spojené s holocaustem. Samostatnou pozornost poutá záběr na rozbitou láhev Coca Coly. Právě ta se stala ikonickým symbolem POP artu, který definoval Andy Warhol. Jeho rodiče pocházeli z regionu, kde Saudek představuje výstavu LIFE.

Samostatná sekce je věnována studiu rodiny, kde Saudek portrétuje děti a rodiče v různých podobách. Napětí mezi sourozenci, odloučení od rodičů, pouto mezi otcem a synem i pocta autorovu otci, jehož Saudek zachytil uprostřed židovského hřbitova jsou instalovány v malých formátech a černobílém provedení, což dodává výstavě sestavené z 50 děl intimní charakter.

SAUDEK, Východoslovenské Múzeum v Košicích, 22.8. – 27.9. 2020
JAN SAUDEK: LIFE, Caraffova věznice v Prešově, 1.-31.10. 2020

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama
Reklama
Reklama