Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

5 způsobů, jak zvládnout finanční úzkost

Text: Ludmila Hamplová, Foto: Getty images/25.4.2019
Prvním krokem je postavit se svým problémům s penězi čelem. Jen tak si můžete vytvořit vyrovnaný rozpočet, a dokonce být i v plusu. Jak to ale dokázat, když je kolem tolik lákadel?

Umět vyjít s penězi není zrovna dovednost, která dostaneme do vínku sami od sebe. Naopak, řada z nás se potýká s něčím, co dokonce získalo vlastní název, a to finanční úzkost. Sice tušíme, že s vlastním rozpočtem nedokážeme hospodařit vyrovnaně, už jen proto, že se vždycky objeví nějaký nádherný kousek, který prostě musíme mít, ale podrobnosti o své finanční situaci (raději) neznáme. O to víc nás pak zaskočí nenadálé větší výdaje. Jak z toho ven?

Postavte se tomu čelem
Britský deník The Guardian sestavil několik rad pro zvládání finanční úzkosti. Prvním z nich je zjistit skutečný stav svých problémů s penězi a nezavírat před ním oči. Ano, bude to nepříjemné a dost možná, že budete potřebovat mít vedle sebe někoho, kdo projde vaše účty s vámi a poskytne psychickou podporu, ale prostě to udělejte. Potřebujete jasně vidět, jak (špatně) na tom jste.

Vytvořte si rozpočet
Tento úkol nebaví asi nikoho, ale jeho splnění se nedostanete dál. Pokud už víte, jaké jsou vaše příjmy, pravidelné výdaje i kolik asi utrácíte za věci, bez kterých se neobejdete, můžete začít sestavovat vlastní rozpočet. Pro začátek to znamená zaplatit bez výjimky všechny nutné platby hned po výplatě a spočítat si, kolik peněz vám zbude „volně k použití“. A právě to vám pomůže být více v klidu. Když víte, co si můžete dovolit, budete se cítit jistější. Pomoci vám v tomto může vaše internetové bankovnictví. Některé banky, jako například Česká spořitelna, svým klientům nabízí, že roztřídí příjmy a výdaje za ně a současně ukáží, kde mají prostor k úsporám.

Řekněte si o pomoc
Do finančních problémů se může dostat každý bez ohledu na to, jak vysoké má příjmy. Neschopnost plánovat své výdaje, impulzivní nakupování i neochota své peníze „víc řešit“, to všechno může vést k potížím, ať už vám měsíčně přistane na účtu jakákoliv částka. Jestli cítíte, že se to týká i vás a děsíte se každého doporučeného dopisu, nastal čas jednat. Přijít do banky a promluvit si o splácení svých závazků není selhání, ale důležitý krok k tomu svou situaci dostat znovu pod kontrolu. Pro bankéře nebo bankéřku určitě nebudete první, kdo řeší podobné problémy. Důležité je přijít a jednat. „Zpoždění při hledání pomocí vede k tomu, že se situace jen zhorší. Mnoho lidé si často půjčuje další peníze, aby dosáhli svých cílů, až mohou skončit ve spirále stále dražších a dražších půjček,“ říká Sue Anderson, mluvčí britské neziskové organizace StepChange.

Myslete na finanční polštář
Pokud si to můžete dovolit, odkládejte si každý měsíc část svých příjmů stranou. Ideálním cílem, ke kterému byste se měli propracovat, je mít k dispozici částku ve výši svých tří měsíčních příjmů. Tento finanční polštář vám pomůže překonat horší časy. Některé banky v rámci internetového bankovnictví nabízí funkci spoření, kdy peníze zůstanou na vašem účtu, ale přesunou se tak, že pro vás nebudou tak snadno dostupné a vy je nebudete moci hned utratit.

Pochopte svůj vztah k penězům
Ne každý, kdo prožívá finanční úzkost, musí být nutně nezodpovědný. Možná cítíte ve vztahu k penězům obavy a nejistotu, protože máte nepříjemné zkušenosti z dětství, protože jste vyrůstali v rodině, která jich neměla na zbyt nebo zažili šok, kdy jste se náhli ocitli bez prostředků. Ať už je to cokoliv, mohlo by vám pomoci pochopit, co ovlivňuje právě váš vztah k penězům a co můžete udělat pro, to abyste se cítili lépe.

Čtěte také:
@WORK: Jde o vaše peníze
MAZLENÍ ZA PENÍZE: Může vám nahradit blízkou osobu?
Češky pořád vydělávají o 22 % méně než muži. Změní se to?

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama