Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

5 tipů, jak si za peníze můžete koupit štěstí

Unsplash
Text: Kristýna Schafferová, Foto: Unsplash/25.12.2020
Říká se, že si za peníze štěstí nekoupíte, ale co když ano...
Reklama

Štěstí nemusí být prchavé a člověk nemusí být milionář, aby byl spokojený. Výzkumy ukazují, že nejde o to, kolik vyděláváme, ale jakým způsobem peníze utrácíme. Přečtěte si 5 tipů, kam investovat své těžce vydělané koruny, aby byl váš život o něco šťastnější. 

1. Utrácejte za ostatní
Elizabeth Dunn a její kolegové zjistili, že čím více myslíme na druhé (chápejte i hmotné věci), tím šťastnější jsme. Oproti tomu výdaje na sebe sama se spokojeností nesouvisí. V jedné ze studií dali výzkumníci účastníkům 5 a 20 dolarů a instruovali je, aby utráceli buď za sebe, nebo za ostatní. Šťastnější byli ti, kteří nakupovali dárky. Množství peněz nehrálo roli.

2. Nakupujte zkušenosti
Jsme zaplaveni názory z médií, která nám vnucují, že štěstí pochází z vlastnění věcí. Van Boven a Gilovich to zpochybňují a ukazují, že vynakládání peněz za zkušenosti přináší lidem větší štěstí - a na delší dobu. Ámen. 

3. Získejte zážitky
Ještě za deset let si budeme pamatovat dovolenou ve vysněné destinaci nebo skok padákem, během kterého jsme křičeli jako pominutí. Za zážitky se prostě vyplatí utrácet. Které nás ale udělají nejšťastnějšími? Výzkumy naznačují, že záleží na našem věku. Amit Bhattagarjee a Cassie Mogilner zjistili, že mladší lidé čerpají více štěstí z mimořádných zkušeností, zatímco ti starší z nás mají větší požitek z běžných aktivit, jako je třeba víkend s rodinou někde v přírodě.

4. Upřednostněte význam nad potěšením 
Štěstí, které získáme z hromadění drobností, co nám udělají radost, je prchavé. Oproti tomu nakupování věcí, které nám dávají smysl (podporují náš růst, spojují nás s ostatními) mohou poskytovat štěstí dlouhodobě. Počáteční náklady na tyto aktivity mohou být vyšší (může jít o cenu za dlouhodobé studium, vyšší cenu letenky, než bychom si přáli), výhody z nich ale čerpáme déle. 

5. Šetřete čas
Peníze můžeme vydělat vždycky, víc času si ale nekoupíme. Použijte své peníze chytře a ušetřete cenné minuty. Výzkum provedený V USA, Kanadě, Dánsku a Nizozemsku zjistil, že výdaje na časově úsporné služby podporují štěstí a životní spokojenost. Objednejte si potraviny online namísto toho, abyste stáli fronty v obchoďáku. Nebuďte provinilí, když vám přijde někdo jiný vymalovat dům… V moderním životě jsme hladoví po čase a je dobré ho mít víc na to, abychom dělali cokoliv jiného, co nám přinese štěstí. 

Nenechte se vlákat do pasti pokušení. Místo toho najděte způsob, jak využít své peníze tak, abyste se více propojili s ostatními i sami se sebou. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama