Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

5 případů, kdy královská rodina prolomila mlčení o svém duševním zdraví 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/3.6.2020
Mantrou královny Alžběty II. je “nikdy si nestěžovat a nikdy nic nevysvětlovat” ovšem to neplatí pro zbytek členů královské rodiny. Ti se nebojí občas působit lidsky a někdy jim prostě už prasknou nervy. Všechen tlak, pozornost médií a protokol musí být opravdu skličující. Tohle je osm případů, kdy se britská šlechta přestala kontrolovat a zkrátka prozradila, jak se doopravdy cítí.  

1. Princezna Diana se stala první členkou královské rodiny, která kdy promluvila o své zkušenosti s poporodní depresí. “Nebyla jsem v pohodě a nikdo to neřešil, musela jsem si o tom něco sama přečíst. Byla to velmi obtížná doba,” prozradila Lady D v roce 1995 při svém rozhovoru pro BBC. “Ráno se probudíte, nechcete vstát z postele, cítíte se nepochopení a velmi na dně.” Princezna také uvedla, že ji to překvapilo, protože nikdy v životě deprese nezažila. “Dostalo se mi opravdu prvotřídní péče, ale věděla jsem, že co potřebuji je čas a prostor se adaptovat na svou novou roli.” Diana byla první členkou královské rodiny, která kdy otevřeně promluvila o svém nestabilním mentálním stavu. A to ji bohužel pronásledovalo do konce, ačkoliv šlo “pouze” o poporodní deprese.  

2. Princ Harry poprvé upřímně promluvil o svém duševním zdraví v roce 2017, když přiznal, že smrt jeho matky na něj měla opravdu velký dopad. “Mohu říci, že ztráta matky ve 12 letech způsobila, že jsem se snažil uzavírat své emoce hluboko v sobě po celých 20 let. Mělo to velmi vážný dopad na můj osobní i pracovní život.” Byl to až jeho bratr, který ho přesvědčil, aby vyhledal profesionální pomoc. “Pravděpodobně jsem byl velmi blízko nervovému zhroucení, a to při mnoha příležitostech, kdy vypluly na povrch všechny lži, smutek a vše se ukázalo v novém úhlu...” Vévoda ze Sussexu také dodává, že ho zachránil box, protože kdyby nebylo tohoto sportu, pravděpodobně by někomu již dávno dal pěstí... Harry také přiznal, že každý blesk fotoaparátu mu dnes matku připomíná.  

3. Meghan Markle připustila, že “nebyla opravdu v pořádku” během emotivního rozhovoru pro ITV loni na podzim. Dokonce vypadala, že nemá daleko k slzám, když s Tomem Brabym mluvila o všem, čemu musela čelit jako nová matka. “Podívejte se, každá žena, především v těhotenství, je velmi zranitelná, tak to bylo opravdu těžké. Bylo toho příliš. Přidejte k tomu svou snahu být dobrou matkou a manželkou...” 

4. Princ William, Kate Middleton a Princ Harry se před čtyřmi lety spojili, aby ukončili stigma obklopující duševní zdraví v kampani “Heads Together” vedené královskou nadací. “Lidé se příliš často bojí přiznat, že mají problémy s duševním zdravím,” řekla vévodkyně z Cambridge. “Tento strach brání lidem získat pomoc, kterou potřebují, a to může zničit celé rodiny, a dokonce i ukončit životy. Heads Together chce pomoci všem poskytnout praktické nástroje, které pomohou vyřešit jejich problémy.” V roce 2019 tato iniciativa spustila dvaceti čtyř hodinovou textovou službu duševního zdraví.  

5. Během rozhovoru pro BBC letos v dubnu prozradili Kate a William, jak izolace během koronaviru ovlivnila duševní zdraví prince Charlese, když se zotavoval z nákazy Covid-19. “Myslíme, že nejhorší pro něho bylo zastavit se. Nemohl ani na procházku na čerstvý vzduch. Je vášnivým chodcem a pro jeho mysl bylo těžké zůstat doma.”  

Nechte si zaslat aktuální číslo Marie Claire až domů za stejnou cenu jako na stáncích po celé České republice. Neplaťte ani poštovné! Objednávejte zde

Čtěte také: Další skandál v královské rodině! Vše o vévodovi z Yorku a jeho “přátelství” s registrovaným sexuálním delikventem

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama