Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

5 nejgeniálnějších děl, díky kterým bude žít Ennio Morricone navždy 

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images, Youtube/7.7.2020
Ennio Morricone, oscarový skladatel a autor více než 500 filmových partitur, zemřel ve věku 91 let. Zanechává za sebou pozoruhodné dílo, které zahrnuje spolupráci s tak výraznými režiséry jako jsou Sergio Leone nebo Quentin Tarantino. Pojďte se s námi podívat na jeho největší díla.  

Morricone dokázal skvěle propojit směsici hudby a zvukových efektů a dal tak vzniknout neuvěřitelným westernům jako Hodný, zlý a ošklivý”, “Tenkrát na západě” nebo “Pro hrst dolarů”. Sergio Leone, který zemřel v roce 1989 označil jeho dílo za “nezbytné” a tvrdil, že dokonale “podtrhuje činy a pocity mnohem více než dialog.” “Nechal jsem ho vždy napsat hudbu ještě předtím, než jsem začal natáčet a bral jsem ji jako součást samotného scénáře.”  

Na počest jednoho z největších velikánů filmového světa jsme si nyní poslechněte jeho mistrovské skladby.  

HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ 
Znělka ke kultovnímu westernu z roku 1966 o trojici tuláků na cestě za bohatstvím se stala jednou z nejznámějších filmových/hudebních děl vůbec a byla v roce 2009 uvedena do síně slávy Grammy.

  

NEBESKÉ DNY 
Jedná se o druhý obrovský úspěch Terrence Malika a pro Morriconeho šlo o jedno z nejlepších rozhodnutí, které kdy udělal. Toto filmové drama z roku 1978 v hlavních rolích s Richardem Gerem a Brookem Adamsem totiž získalo skladateli jeho první nominaci na Oscara.  

TENKRÁT V AMERICE 
Další spolupráce Morriconeho a Leoneho z roku 1984 - jedná se poslední celovečerní film, který spolu tato dvojice vytvořila. Elegantní příběh židovských gangsterů z New Yorku v sobě skrývá jednu z nejtypičtějších skladatelových prací “Childhood Memories”.  

MISE 
Sladká a emocionální skladba “Gabriel's Oboe” , která získala Morriconemu Oscara i Golden Globe, vypráví příběh jezuitského misionáře v jihoamerické džungli.   

OSM HROZNÝCH 
V roce 2015 se Morricone rozhodl vrátit k žánrů, kterému vděčil za svůj úspěch a dodal ikonické tóny Tarantinovu westernu Osm hrozných. Potvrdil tak, že je opravdu mistrem svého řemesla a odnesl si opět sošku Akademie.  

Čtěte také: “Já, Ennio Morricone, jsem zemřel” - oscarový skladatel si stihl napsat svůj vlastní nekrolog 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama