Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

3D TISK: Budoucnost módního průmyslu se mění!

Text: Lucie Švábenská, Foto: Getty images/12.3.2019
Budoucnost nás pomalu ale jistě dohání, a to dříve, než bychom očekávali i v těch nejdivočejších snech. Móda na tom není jinak, naopak. Nyní se trendem stává něco, co bychom nikdy dříve do tohoto průmyslu nezařadili – 3D tisk. 

Věci se mění a to doslova. Již pár let se spekuluje, zda je možné, aby roboti a technologie jako taková, dokázala nahradit lidský dotek. Čím dál více designérů z různých koutů světa (dokonce i Karl Lagerfeld v rámci jeho vlastní značky) se podrobuje tomuto novému trendu a podíl technologie v jejich designech tvoří každým dnem větší a větší část. 

Již jsme byli například svědky toho, že se součástí přehlídky staly drony. Dolce & Gabbana předběhli dobu a ukázali co vše je možné. Minulý rok v únoru překvapili v rámci Milánského fashion weeku a využili drony k představení nové kolekce kabelek. V tu dobu to tak trochu vypadalo jako bychom se ocitli v roce 2100. 

3D tisk se již stává běžnou součástí módní sféry jako je třeba látka. Designéři objevují, že se není čeho bát a využívají tuto metodu více než kdy dřív. Tato technika mnoha návrhářům dokonce pomohla rozšířit obzor a zdokonalit své designy a nápady. Díky ní jsou totiž možné věci, které se nám před pár lety ani nezdály. Někteří jsou toho názoru, že nejde nahradit lidskou tvorbu, ale to není tak úplně pravda. Při složení šatů z mnoha kousků ani nepoznáte, že na sobě máte pouze plast, či jiný materiál, z tiskárny. Natož v případě bot či různých doplňků. 

Adidas má například design bot vytvořený pouze díky 3D tisku a jejich konkurent Nike využívá zase jinou technologii, pomocí které, by se boty sami zavazovaly. Další dotek technologie v módě představuje spojení Googlu a Levi’s, kteří vytvořili džínovou bundu, ke které si můžete připojit svůj smartphone a pomocí doteku na rukávu můžete telefon jednoduše ovládat. 

Na druhou stranu s sebou ale tento pokrok přináší částečný problém. Ne všechny materiály, co z 3D tisku vzejdou, jsou ekologicky nezávadné. Můžeme využít jak eko tištěnou náhražku kůže, stejně tak ale plasty. Buďme tedy rádi za inovace, ale zároveň nezapomínejme na správnou volbu pro planetu! 

Čtěte také:
Bude NASA tisknout lidská srdce ve vesmíru? 
Nový švédský trend? Mikročip v těle!
Jak bude vypadat nakupování za 20 let? Je to trochu děsivá představa

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole