Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

17 vedlejších účinků antikoncepce – ty skutečně výhodné i ty, co stojí za nic

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/13.7.2020
Žádná miminka a k tomu čistá pleť? Jackpot! Tedy alespoň to si řekne spousty mladých žen, které neplánují v brzké době otěhotnět. A přesně tohle jim antikoncepční pilulky nabízejí. Provází je ale i spousty dalších vedlejších účinků, které už tak potěšující nejsou. Když v roce 1960 vznikla antikoncepční pilulka, používala ji téměř třetina amerických žen. V současné době to je zhruba 60% všech žen v reprodukčním věku.

Kromě svého zjevného záměru – zabránit nežádoucímu těhotenství – pilulka ve skutečnosti nabízí spoustu dalších výhod, jako je regulace periody, boj proti hormonálnímu akné, zmírnění menstruačních bolestí a další. Ale jak to u všech dobrých věcí bývá, i zde existují některé ne tak skvělé vedlejší účinky. Trik spočívá v nalezení správné formulace pilulek za pomoci vašeho lékaře a nechání těla přibližně tři měsíce, aby se přizpůsobilo.

My vám tyto účinky níže shrnujeme.

1. Mírnější perioda – „Stává se to proto, že hormony v pilulkách dělají výstelku dělohy tenčí, čímž se vaše perioda zmírňuje,“ říká gynekoložka Heather Irobunda.

2. Vaginální suchost – „Některé tablety obsahující estrogen mohou způsobit, že ženám v těle cirkuluje nižší množství estrogenu, což pak může způsobit vysušení,“ vysvětluje doktorka Irobunda. Obvykle, pokud zažíváte vaginální suchost, je to proto, že jste na pilulce, která má nižší dávku estrogenu.

3. Nevolnost – „Některé ženy se necítí dobře, když začnou pilulku brát,“ zmiňuje doktorka Sherry Ross. Pomoci může braní tablety s jídlem či před spaním.

4. Citlivost prsou – Tato nevýhoda perorálních antikoncepčních prostředků může podle zprávy amerického rodinného lékaře zřejmě trvat až 18 měsíců od začátku užívání.

5. Nadýmání – Podle studie American Journal of Physiology může vzestup a pokles sexuálních hormonů vašeho těla vést k zadržování vody a nadýmání. Tyto účinky mohou být zvláště silné u žen trpících syndromem dráždivého tračníku a jinými poruchami gastrointestinálního traktu.

6. Bolesti hlavy – Studie z roku 2005 zveřejněná v Americkém věstníku porodnictví a gynekologie zjistila, že přibližně 10% žen trpí bolestmi hlavy do měsíce od zahájení braní prášků. Jakmile se tělo aklimatizuje na novou perorální antikoncepci, bolesti hlavy často mizí.

7. Snížené riziko některých druhů rakoviny – Přezkum studií německého lékařského časopisu z roku 2011 zkoumal souvislost mezi antikoncepcí a rizikem rakoviny a zjistil, že výskyt rakoviny dělohy a vaječníků klesl o 30-50% u žen bez anamnézy HIV nebo HPV, které pilulku užívaly.

8. Méně křečí – Protože pilulka reguluje, kolik estrogenu a progesteronu vstupuje do vašeho těla, vaše perioda se řídí předvídatelnějším rozvrhem. „Jakmile se přizpůsobíte pilulce, menstruace může být slabší, což může znamenat méně bolestivé menstruační křeče,“ říká gynekoložka Ross.

9. Čistší pleť – Jelikož je akné do značné míry ovlivněno vysokými hladinami androgenů, jako je testosteron a androstenedion, může podle Journal of Drugs and Dermatology užívání tablety, která obsahuje estrogen a progesteron, pomoci zmírnit výskyt pupínků na tváři.

10. Zvýšená chuť k jídlu – Možná si vzpomínáte, že někdy, když jste měly PMS, tak jste byly kvůli změně hormonů velmi hladové. Totéž platí, když změníte hladinu estrogenu a progesteronu pomocí antikoncepce. Pokud k tomu dojde, poraďte se se svým lékařem o svých možnostech. „Prášky, které obsahují pouze progesteron, mají větší pravděpodobnost, že budou mít tento vedlejší účinek,“ zmiňuje doktorka Irobunda. Může tedy být vhodné přejít na pilulku, která obsahuje progesteron i estrogen.

11. Kvasinkové infekce a bakteriální vaginóza – Pilulka ovlivňuje hormony, které působí na vaginální tkáň a v některých případech ji činí náchylnější k infekci.

12. Krevní sraženiny – Pravděpodobně se vytvoří v nohách nebo plících, pokud jste na antikoncepční pilulce, která obsahuje estrogen. „Hormonální estrogen může způsobit snadnější srážení krve,“ potvrzuje gynekoložka Irobunda. To může být život ohrožující, takže před začátkem braní antikoncepece je vhodné informovat svého lékaře, pokud máte nějaké rodinné anamnézy (nebo předchozí anamnézy) týkající se krevních sraženin.

13. Méně komplikací s anémií – Studie naznačují souvislost mezi perorálním antikoncepčním užíváním a menším výskytem anémie - stavem, kdy máte nižší hladinu červených krvinek, které přenášejí kyslík do všech orgánů. „Pilulka pomáhá zvyšovat tyto hladiny železa, protože během perorálního kontraceptiva dochází k menší ztrátě krve,“ popisuje doktorka Irobunda.

14. Hnědé skvrny na tváři –Podle studie v British Journal of Dermatology orální antikoncepční prostředky mohou zvýšit riziko ženy pro kožní stav zvaný melasma, který může způsobit, že se na Vaší tváři objeví hnědé barevné skvrny. Výzkum však ukazuje, že je pravděpodobnější, že k tomu dojde u žen s rodinnou anamnézou kožního problému.

15. Nižší sexuální touha – „Některé ženy uvádějí pokles libida, jakmile začnou brát pilulku,“ zmiňuje doktorka Ross. Poukazuje však na to, že většina z toho může být způsobena jinými vedlejšími účinky antikoncepce, jako je vaginální suchost či bolest prsou.

16. Silnější vazy – Podle Národní lékařské knihovny jsou tablety antikoncepce zjevně spojeny s nižším výskytem zranění kolene. Vědci, kteří našli tuto korelaci, ji spojují s regulací otěhotnění estrogenem, který – pokud je příliš vysoký – může oslabit vazy mladých žen.

17. Změny v preferenci partnera – Studie také zjistily fascinující souvislost mezi použitím orálních antikoncepčních prostředků a preferencí žen u některých zvláštností u jejich partnerů. Pokud jde o kontrolu porodnosti, podle některých důkazů může být žena více nakloněna k výběru mužů, kteří potřebují péči, před sexuálně vzrušujícími muži. Celkově ovlivňuje, za jak atraktivní je považujeme – a ne k lepšímu.

Čtěte také: Ta menstruace snad nikdy neskončí!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama