Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

10 neuvěřitelných faktů, které jste nevěděla o královně Alžbětě II.  

Text: Tatiana Urbanová, Foto: Getty images/21.4.2019
Hltáte každou informaci o královské rodině skoro až s nábožným nadšením a myslíte si, že vám rozhodně nemohlo nic uniknout? Tady je 10 faktů o královně Alžbětě, které jste možná dosud netušila. 

1. Alžběta II. je již čtyřicátým panovníkem v čele Anglie od doby, kdy na trůn usedl Vilém I. Dobyvatel v roce 1066.  

2. Narodilase  21. dubna roku 1926, ale její oficiální narozeniny se slaví až druhou sobotu v červnu. Proč? Jde o britskou tradici, takže je to jednoduše z důvodů počasí. V červnu je totiž pravděpodobnější, že v Anglii na oslavy nebude pršet... i když kdo ví, že?  

3. Jde o první britskou panovnici, která kdy oslavila diamantovou svatbu. 

4. Královna poslala svůj první email v roce 1976 z vojenské základny.  

5. Alžběta II. byla za svůj život zpodobněna na neuvěřitelných 130 portrétech.  

6. Jde o nejdéle vládnoucí panovnici v celé dlouhé historii britské monarchie. Se svými 67 lety na trůně překonala i královnu Viktorii, která vládla 39 let.  

7. Stala se královnou v deseti letech. 

8. Její sestra Margaret jí “dala” přezdívku “Lilibet”, protože neustále komolila jako malá její jméno.  

9. Když jí bylo 18 let, zapojila se do bojů v Druhé světové válce jako trénovaná mechanička a řidička kamionů v roce 1945. Do té doby se jako teenager podílela na rádiovém vysílání.  

10. Vzala si svého bratrance (z třetího kolena). Jak Alžběta, tak Filip měli stejné pra-pra-prarodiče královnu Viktorii a prince Alberta.  

11. Ačkoliv navštívila celkem 115 zemí světa, nepotřebuje pas, aby mohla cestovat. Proč? Protože tyto cestovní dokumenty jsou stejně vydávány v jejím jménu... (A mimochodem stejně tak nemá ani řidičský průkaz).  

12. Královna je proslule známá svou láskou pro plemeno “corgi” a měla již víc než třicet takových psích mazlíčků, ale víte, že vytvořila i nové plemeno? Jmenuje se “dorgi” a vzniklo tak, že se jeden z jejích corgi “zkamarádil” s jezevčíkem Pipkinem, který patří princezně Margaretě.  

13. Alžběta II. oficiálně vlastní všechny delfíny ve Spojeném království - respektive i všechny velryby a jesetery... Může za to stará vyhláška krále Edwarda II. Z roku 1324.

Čtěte také:
Královna Alžběta II. právě přidala svůj první příspěvek na Instagram
Co pije a jí královna Alžběta II. každý den?
11 Faktů o královské rodině, které vám vyrazí dech

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama