Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

1 ze 4 dospívajících trpí problémy duševního zdraví, často to jsou dívky

Text: Tereza Čaladi, Foto: Unsplash/30.6.2020
Zatímco mnozí se obávají dopadů karantény na naše duševní zdraví, evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) právě zveřejnila studii o blahu mladých Evropanů.

„Jeden ze čtyř dospívajících trpí nervozitou, podrážděností nebo má potíže s usínáním alespoň jednou týdně.“ Sdělují výsledky studie evropské pobočky WHO o mladých Evropanech a duševním zdraví, které byly zveřejněny 19. května. Výzkum byl proveden mezi lety 2017 a 2018, tedy před epidemií Covid-19, která podkopává emoční pohodu mnoha lidí ještě více.

Nejhůře jsou na tom mladé dívky. Pouze 33% z nich uvedlo, že jsou v „dobrém psychickém stavu“ oproti 41% dospívajících chlapců.

Příčiny jsou následující:

Sociální sítě
Vysvětlením může být pravidelné či nadměrné využívání sociálních sítí. Více než třetina dotázaných dospívajících se považuje za „stálé uživatele“ a přiznává určitou závislost na sociálních sítích. Sítě často využívá 63% adolescentů, přičemž v žebříčku dominují mladé italské dívky.

Sociální sítě mohou mít škodlivé účinky na představu o tom, jak by měli adolescenti ve svém věku vypadat. 1 ze 4 adolescentů se považuje za „příliš tlustého“. V nejstarší věkové skupině (15) je vyšší pravděpodobnost, že se sebou adolescenti budou nespokojení, i když jejich hmotnost je považována za „zdravou“. Více znepokojující však je, že více než 1 z 10 dospívajících se v posledních dvou měsících stal obětí kyberšikany.

Klesající rizikové chování
V posledních čtyřech letech se spotřeba alkoholu a tabáku na rozdíl od používání internetu mezi adolescenty snížila.

Od poslední studie, publikované v roce 2016, kouření kleslo o 4% mezi třináctiletými a o 7% mezi patnáctiletými. Počet kuřáků však zůstává mezi mladými stále vysoký. 5% chlapců a 2% jedenáctiletých dívek přiznalo, že už kouřili. U dospívajících ve věku patnáct let je to 29% chlapců a 27% dívek.

Co se týče konzumace alkoholu, od poslední studie se jedná o pokles o 3%, z 38% na 35%. Přesto se 20% patnáctiletých ve svém životě již opilo dvakrát či vícekrát a 15% dokonce uvádí, že byli opilí v posledních 30 dnech.

Zdraví mladých lidí – oběť nerovnosti
Sociální sítě, alkohol nebo tabák jsou ale mnohdy spíše přitěžujícími faktory. Fyzická a psychická pohoda závisí především na tom, v jakém sociálním a rodinném prostředí vyrůstali.

U dospívajících, kteří žijí v rodinách s nízkými příjmy, a mladých lidí s alespoň jedním nezaměstnaným rodičem – to je případ 1 z 20 dospívajících – je větší pravděpodobnost, že se vyvinou zdravotní či psychické problémy.

„Způsob, jakým zareagujeme na tento rostoucí problém, bude mít dopad na několik generací,“ vysvětlil regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Henri P. Kluge. To je o to důležitější vzhledem k otřesům způsobeným epidemií COVID-19, jejichž důsledky na duševní zdraví evropských adolescentů by měly být jasně vidět v příští studii, která bude zveřejněna v roce 2024.

Čtěte také: 5 případů, kdy královská rodina prolomila mlčení o svém duševním zdraví

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
MarieClaire logo
Close dialog icon

přejít na web

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete, že jste se seznámili se Zásadami ochrany soukromí Burda International CZ s.r.o.

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.

Reklama