Přejít k hlavnímu obsahu

ZDRAVÍ: Kontrola nutná!

Text: Veronika Štefanová/31.10.2017
Snad v případě žádné jiné rakoviny se nedá udělat v rámci prevence tolik, jako u té děložního čípku. Jen si najít čas a vyrazit na prohlídku!

Začnu smutně – v září minulého roku podlehla rakovině děložního čípku v teprve šestadvaceti letech česká modelka Julie Pazderka, která s nádorem bohužel bojovala hned třikrát po sobě. Julie byla ale i přes svou nemoc a všechnu bolest a nepříjemnosti, které léčbu doprovázely, obrovsky statečná, a co víc, do poslední chvíle velice pozitivní, se sympatickým nadhledem a smyslem pro humor. Boj se svou nemocí se nebála sdílet v médiích i na sociálních sítích, ale měla například také svůj beautyblog, na němž poukazovala na to, že pečovat o sebe a nerezignovat na svou ženskost je důležité v úplně každé situaci. Julie bohužel nakonec odešla, ale rozhodně zůstává inspirací, bez ní by koneckonců nevznikl ani tento článek.

Jak se tedy rakovině děložního čípku co nejlépe bránit? A jsou nějaké nové možnosti?

Prevence, prevence, prevence. V případě rakoviny děložního čípku je právě slovo prevence kouzelným zaklínadlem. Snad u žádného jiného typu nádoru se totiž za a) nedají odhalit v tolika případech pomocí bezbolestného stěru z děložního čípku, který byste měla absolvovat jednou ročně už drobné přednádorové změny, které se dají poměrně jednoduše řešit. A za b) u rakoviny děložního čípku se na rozdíl od jiných nádorů z velké části ví, co ji způsobuje. I když samozřejmě ne na 100 %, roli může hrát i genetika a jiné faktory, velmi často jde ale o infekce některými typy lidských papillomavirů (HPV). Co je nového „V diagnostice rakoviny děložního čípku jsme rozhodně postoupili, příliš se o tom nemluví, ale v České republice již čtyři roky jede tzv. screeningový program, který teď můžou na rozdíl od minulosti prová-dět jen akreditované laboratoře, jež musí mít certifikát Ministerstva zdravotnictví. V současnosti je jich 33,“ osvětluje MUDr. Alena Beková z pražské cytologické laboratoře CGOP, prezidentka Společnosti klinické cytologie.

Jak je to s HPV

Pokročilo se i v případě HPV, očkování i jeho diagnostiky. HPV se přenáší hlavně pohlavním stykem, a riziko nákazy zvyšuje časté střídání partnerů a nechránění se kondomem. Tím promiskuitním na druhou stranu ale nemusíte být určitě vy a ani váš partner. HPV se prostě v naší populaci objevuje a můžete ho dostat hned při svém prvním sexu. Proto je tak důležité očkovat malé holčičky ještě před zahájením sexuálního života, a jak dodává MUDr. Beková, bylo by skvělé, kdyby se začali očkovat i chlapci, právě proto, aby se infekce tolik nešířila. Očkovat se můžete nechat samozřejmě i ve vyšším věku, ale existuje pravděpodobnost, že už některé HPV prostě máte. HPV infekce může v těle skrytě působit i mnoho let, než se na stěru objeví změny, každopádně u mladších žen, které mají v pořádku imunitu, se s ní tělo často vypořádá samo. Takže se často stane, že váš nález se zase vrátí k normě. Pokud se nález opakuje dvakrát, pojišťovna hradí vyšetření na HPV. I tady se ale pokročilo dál, a lze si dnes nechat udělat i tzv. RNA test, při kterém se zjistí, jestli v sobě nosíte vysoce rizikové HPV, HPV totiž bylo identifikováno více než 130 druhů! Teď je také k dostání nejnovější vakcína, která organismus ochrání před devíti nejnebezpečnějšími HPV viry, zatímco ty předchozí byly jen proti dvěma z nich. Naštěstí jde vývoj dopředu a vy vše rozhodně co nejdřív proberte se svým gynekologem.

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama