Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

UMĚNÍ: Kohoutí erotika Andreje Dúbravského

Text: Anna Křenková, foto: FB (DSC Gallery)/28.2.2018
Po dvou letech se do pražské galerie DSC vrátil Andrej Dúbravský. Malířova díla s kohoutí tématikou pod názvem Birds and Winds 2 jsou k vidění do 8. března.

Andrej Dúbravský je jedním z nejvýraznějších slovenských umělců současnosti. Jeho úspěch dokazuje například to, že jímž vytvořená díla získala zastoupení v Národní galerii už při jeho studiu a mezinárodní pozornosti se mu dostalo i na výstavách v New Yorku či Berlíně. A když už mluvíme o pozornosti, není to s ní jen tak…

Výstava zachytila i moji pozornost, když jsem procházela podvečerní Prahou, která se nás rozhodla ke konci února překvapit svými minusovými teplotami. Pastelové barvy, které pronikaly skrz prosklená okna DSC Gallery, mě ale přilákaly dovnitř a s nimi i chuť prozkoumat jednotlivá díla.

Většina obrazů zahrnuje především malby kohoutů, kteří jsou se svým maskuliním a egoistickým vzhledem dáni do kontrastu s pastelovými barvami jako jsou například baby blue, ultramarínová, oranžová či zelenkavá. Akryl na plátně vytváří dokonalou harmonii s těmito odstíny a výstava nepostrádá ani několik obrazů nahých lidských těl s kohouty. Zde většinou autor zobrazuje adolescentního chlapce, který v náručí utišuje rozrušeného ptáka.

,,Chtěl jsem radikální výstavu, ne že tam bude krajinka a tam nahotinka. Připravil jsem agresivní kohouty, kteří bojují. A k tomu takové něžné autoportréty. Kohout je pro mě maskulinní, narcistická síla, která může být vnímána až negativně. Má v sobě ego, které se uplatňuje všude - od trhu až po politiku,” vysvětluje Andrej Dúbravský v tiskové zprávě DSC Gallery.

Vy sami se můžete přijít přesvědčit o autorově radikálnosti a jeho smyslu pro kontrast dvou poměrně odlišných věcí. Jak již bylo řečeno, výstava je k vidění do 8. března v pražské DCS Gallery.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole