Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak fungovat s 5 hodinami spánku?

Text: Sarah Mabel, foto: Getty Images/29.3.2017
Zapomeňte na šlofíky: nejnovější móda v Silicon Valley je hackování spánku a pravidlo méně je více je mottem všech tamních profesionálů.

VĚTŠINA Z NÁS BY SI PŘÁLA, aby den měl víc hodin. Občas si ho prodlužujeme na úkor nočního spánku a pak se potýkáme s následky. Jak je tedy možné, že jsou mezi námi tací,co srší energií, i když spali jen pár hodin? Odborníci tvrdí, že odpověď se dá najít v „hackování spánku“. Je to série agresivních opatření, díky nimž budeme spát kvalitněji, i přesto, že v posteli strávíme méně času. „Je to umění a věda v jednom,“ říká Dave Asprey, spánkový hacker a zakladatel blogu The Bulletproof Executive. „Výzkumy ukázaly, že nezáleží na tom, kolik hodin spíte, ale na kvalitě. Hackeři spí maximálně pět až šest hodin, a přitom se po probuzení cítí skvěle.“

Spánek je řehole

Timothy Ferriss, podnikatel a autor bestselleru The 4-Hour Workweek, strávil studiem optimalizace spánku přes deset let. Ovládnutí spánkového hackerství nazývá „naučit se odpočívat jako profík“. Jeho tipy jsou kombinací příjemného – zákusek s vysokým obsahem tuku na vyrovnání hladiny cukru v krvi – s extrémním – ledová koupel před spaním na zvýšení výroby melatoninu. („Je to, jako když dostanete sedativum pro slony, ale nečekejte, že to bude příjemné,“ říká.) Skalní spánkoví hackeři vítězí nad opakovaným típáním budíku třeba úpravou ložnice, aby byla méně útulná, výměnou polštářů za poskládané ručníky a tím, že se přikrývají jen tenkou dečkou, takže jim za svítání pomůže ven z postele chlad. Můžete si vybrat: buď spánek hackovat ve čtyřiadvacetihodinových periodách, nebo si vyzkoušet takzvaný polyfázický spánek, kdy se tradiční několikahodinové spaní nahradí pravidelnými odpočinky, kdy si člověk „dá dvacet“. Někteří hackeři si navíc instalují do tabletů aplikaci, která tlumí modré světlo obrazovky, jež potlačuje spánkový hormon melatonin. Takže mohou pracovat na svých tabletech do surově pozdních hodin, aniž by to ovlivnilo kvalitu jejich spánku.

NÁVOD:

KOUPEL PŘED SPANÍM Jestli neskousnete vanu ledové vody, vykoupejte se v horké. Tělesná teplota vám stoupne a zase klesne. Ten teplotní propad pomáhá lepšímu spaní.

VYHÝBEJTE SE PŘED SPANÍM MODRÉMU SVĚTLU Instalujte si f.lux, který filtruje modré světlo tabletu, kupte si brýle, které modrou blokují (jsou na Amazonu) nebo prostě hodně ztlumte jas obrazovky.

INVESTUJTE DO „EARTHING SHEETS“ bavlněných prostěradel (taky na Amazonu) s vodivými stříbrnými vlákny. Když je zapojíte do zásuvky, odvádějí negativní ionty, a tak zvyšují účinky spánku (což je potvrzeno výzkumy).

POZNEJTE SVŮJ CYKLUS Aplikace Sleep Cycle pro smartphony a tablety rozpozná díky pohybovým senzorům, v jak hlubokém spánku se během noci nacházíte, a ráno vás probudí až v okamžiku, kdy budete ve fázi lehkého spaní.

SVAČINKA S VYSOKÝM OBSAHEM PROTEINU A TUKU Doporučujeme chroupat těsně před spaním celerové natě a arašídové máslo. Předejdete tak i rannímu hladu.

BERTE HOŘČÍK Výzkumy potvrzují, že u lidí, co se v noci často budí, může jít o důsledek nízké hladiny hořčíku v těle.

ZATEMNĚTE LOŽNICI Jestli poznáte, kde končí závěsy a začíná okno, nespíte ve správně zatemněném pokoji.

PUSŤTE VŠECHNO Z HLAVY Odborníci se shodli, že hluboký a osvěžující spánek se týká jen lidí, kteří jsou v klidu. To nejdůležitější pravidlo tedy zní: jít do postele s klidem v duši.

DOBÍJEJTE ENERGII – DEJTE SI DVACET Velice účinný může být krátký odpolední spánek, maximálně na dvacet minut.

 

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole