Přejít k hlavnímu obsahu

Fenomén „bezlepková dieta". Dokáže skutečně pomoci?

Komerční sdělení/11.1.2017
Bezlepková strava se stává v posledních letech poměrně rozšířeným trendem, a to i mezi lidmi, kteří s lepkem nemají v podstatě žádný problém. Může ale opravdu pomoci?

Definice bezlepkové diety

Bezlepková dieta představuje vyloučení pšeničných, ječmenných, žitných a ovesných výrobků ze stravy. Jedná se tedy především o pečivo, těstoviny, cukrářské produkty, vločky či krupici, ale lepek neboli gluten je obsažen v daleko více potravinách. Zatímco v dřívějších dobách byla bezlepková dieta nasazována především ze zdravotních důvodů v případech celiakie či alergie na lepek, aktuálně se jedná o trend, který má své stoupence napříč mnoha oblastmi lidské činnosti.

Co je vlastně výše zmíněná celiakie? Jedná se o chorobu, kterou způsobuje právě nesnášenlivost lepku. Důsledkem konzumace potravin obsahující tyto glykoproteiny je snižování povrchu tenkého střeva, čímž dochází k zmenšení schopnosti trávení a vstřebávání živin. To se následně projevuje průjmem, plynatostí, ztrátou kilogramů či zvýšenou únavou. Nemoc se může objevit v podstatě v každém věku a je nevyléčitelná. Na druhou stranu po vysazení lepku nemá žádné negativní vlivy.

Bezlepková dieta a konkrétní produkty

Vhledem k tomu, že si je aktuálně možné pořídit obrovské množství potravin a nápojů, odhalit ty s obsahem lepku může být poněkud problematické. Na druhou stranu jsou bezlepkové produkty speciálně označené, a to buď písemně anebo znakem přeškrtnutého klasu. Rozveďme si ale tuto problematiku o něco podrobněji.

  • Mnohé potraviny lepek vůbec neobsahují a jejich konzumace tedy nepředstavuje žádný problém. Konkrétně jde o čistě masné a mléčné výrobky, vejce, ovoce a zeleninu, ale třeba také kukuřici, sóju či cukry.

  • V úvodu jsme uvedli, že k bezlepkové dietě patří vyloučení ovesných produktů. Dle Nařízení Komise (ES) č. 41/2009 ovšem čistý oves mohou konzumovat i osoby s celiakií. Jak je to možné? Problémem totiž není tato obilnina, ale to, že v průběhu sklizně, přepravy, skladování a zpracování často dochází ke kontaminaci pšenicí, žitem nebo ječmenem.

  • Co se týče nápojů, žádný problém nepředstavují např. káva či čaj. Mnohé alkoholické nápoje jsou nicméně vyráběny z výše uvedených obilnin. Mnohým z nich se je tedy třeba vyhnout. Existuje ovšem i bezlepkové pivo, které sice lepek obsahuje, ale v minimálním množství.

Kde si pořídit speciální bezlepkový sortiment?

Ačkoli mezi odborníky nepanuje shoda v tom, zda je bezlepková strava pro lidi netrpící celiakií nebo alergií na lepek skutečně přínosná, zkušenosti mnoha lidí naznačují, že svou hodnotu rozhodně má. Co ale vlastně konzumovat kupříkladu namísto pečiva? Dnes si lze vzhledem k její vzrůstající popularitě na mnoha místech pořídit různé speciální produkty, jež neobsahují lepek. Chcete-li je vyzkoušet, můžete si je např. pořídit v lékárnách Pharmapoint a na mnoha dalších místech.

Bez lepku si lze koupit třeba sortiment pro přípravu chleba a rohlíků, kypřící prášek do pečiva anebo strouhanku. Pokud hledáte dostatek informací, v současné době je k dispozici mnoho relevantních knih a samozřejmě existuje celá řada internetových stránek, jež se zabývají touto tematikou. V každém případě můžete pro začátek zkusit lepek alespoň omezit, čímž rozhodně nic nezkazíte. Zvláště pokud konzumujete potraviny, které jej obsahují ve větší míře...  

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama