Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Dokonalá Francie: Réunion

Text: Lucie Radová, foto: Getty Images/30.5.2017
Představte si jižní Francii: čerstvé ryby, voňavé crêpes, všudypřítomné bagety a přátelské Francouze. K tomu přidejte tropické podnebí, Indický oceán, plus dvě obrovské sopky a dostanete Réunion!

Réunion je malý ostrov v Indickém oceánu. Nachází se 9 000 kilometrů od Paříže a leží téměř na úrovni Jihoafrické republiky. A přitom stále na francouzské půdě. A nejen to, Réunion je zároveň nejjižnější a nejvýchodnější částí Evropské unie. A to se vším, co k tomu patří. Samozřejmě se tu platí eury, za roaming a poštovní známky zaplatíte stejně jako po Evropě a studenti sem dokonce jezdí na evropský studijní program ERASMUS. Jediná nevýhoda je cena letenky z Prahy do místního hlavního města St. Denis. Za zpáteční lístek na palubu francouzských aerolinek dáte nejméně dvacet tisíc korun. Na druhou stranu se vám Réunion odvděčí svým kouzlem. A čím dostal nás?

Marla: izolovaná vesnice bývalých otroků

Ostrov tvoří dvě sopky: Piton de la Fournaise, která patří mezi nejaktivnější sopky světa a Piton des Neiges. Právě tato masivní štítová sopka se z moře vynořila před dvěma miliony lety. Při svém kolapsu pak uvnitř ostrova vytvořila tři kaldery - Cirque de Salazie, de Cilaos a Mafate. Díky tomu, že tyto oblasti byly vždy velmi špatně dostupné, staly se v minulosti útočištěm réunionských otroků. Ti sem před svými majiteli utíkali v 19. století. Odlehlost místa jim umožnila začít nový, svobodný život. Jednou z vesnic, kterou otroci založili je právě Marla. Dodnes zde žijí potomci bývalých nevolníků. Do Marly se dostanete pouze pěšky nebo helikoptérou. Cesta po svých vám do této až pohádkové vesnice uprostřed nedotčené přírody trvá pět hodin od nejbližšího parkoviště.  

Milované sopky

Možná vás stejně jako mě překvapí, jak místní zbožňují své sopky. Především tu stále činnou – Piton de la Fournaise. Ta je nejen jednou z nejvíce aktivních sopek světa, ale prý také patří mezi ty nejvíce bezpečné. K vulkánu vede krásná prašná cesta skrze krajinu, co působí jako by byla z jiné planety. Po trase na vrchol narazíte na skvělé „volcano muzeum“, které doporučujeme navštívit. Stejně tak je zážitek nasadit helmu se svítilnou a vstoupit pod lávová pole, která zde vznikají při každé větší sopečné erupci. Když láva po několika týdnech či měsících vychladne je občas možné vstoupit do tunelů, které pod lávovými poli vznikly.

Plážový život

Tak ten si na Réunionu moc neužijete. I když … pár pláží hlídaných plavčíky na ostrově najdete. Plavčíci dávají pozor na to, aby plavci a surfeři nepřišli do styku se žraloky. Ke snížení rizika slouží vytipované a hlídané pláže. Místní lidé mají žraloky rádi, ale raději plavou tam, kde je mizivá šance na ně narazit. Sledujte výstražné cedule kolem moře a budete v bezpečí. O plážový život na Réunionu, ale nepřijdete. Nejlepší tu jsou u vody víkendy, kdy se k moři sjíždí celé rodiny a skupinky přátel a pořádají pikniky. Griluje, vaří, jí a pije se celý den. Víkendy jsou tak výbornou příležitostí, jak se s Réuniončany seznámit.

Pozorování velryb

Nejlepší období pro pozorování těchto překrásných kytovců je srpen a září. My jsme se je vydali hledat na plachetnici. Po opuštění přístavu netrvalo dlouho a vedle lodi se začala vynořovat obrovská mořská zvířata. Vypadalo to, že si s námi hrají a občas ukázala i svou ocasní ploutev. Ta je unikátní pro každou velrybu. Dvě velryby nikdy nemají stejnou ocasní ploutev, stejně jako lidé nemají stejný otisk prstu. Je to také jeden ze způsobů, jak místní organizace mohou velryby počítat a chránit je.  

Fotogalerie: Réunion

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama