Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

DESIGN V PENĚŽENCE: Čeští návrháři oblékli platební karty do stylových outfitů. Jaký z nich si vyberete?

10.2.2018
Komerční banka se spojila s Marie Claire a předními českými návrháři a vytvořila unikátní autorskou kolekci návrhů platebních karet. Návrhy Blanky Matragi a Mira Sabo jsou aktuálně k dispozici na www.mojekarta.cz, další čtyři si budou muset získat vaši přízeň.

MIRO SABO

Ač pochází ze Slovenska, české módní publikum jej přijalo za svého. Miro Sabo je designérem, který se nebojí experimentovat a hledat nové směry. Zatímco jedna jeho kolekce je na hranici street wear, další je plná zdobnosti či kombinování výšivek a vzoru. "Stále hledám nové směry a způsoby sebevyjádření," říká o sobě. Vlastní značku založil v roce 2012 a vytváří elegantní dámské ready-to-wear kolekce. Jeho sofistikované střihy poskytují nositelkám komfort pohodlí a svobody, zajímavé vzory a textura použitých látek pak estetickou výjimečnost. Jeho návrh platební karty představuje módní ilustraci, což je pro tak trochu neznámá, přesto důležitá disciplína. "Módní ilustrace zobrazuje už hotové oblečení a slouží k prezentaci designérské práce," popisuje. Tento motiv zvolil také proto, že práce s různými výtvarnými technikami je nezbytnou součástí studia módní tvorby. Zvládnout disciplíny jako je módní portrét a módní figura je základem pro další studium.

BLANKA MATRAGI

Má práce je zhmotnit sen v realitu, říká o sobě Blanka Matragi. Na jejím návrhu se proto objevila autorská skica večerních šatů, které jsou inspirované květem orchideje. Právě rostlinné motivy a bohatství květů jsou pro designérku jedním ze zdrojů inspirace. "Podle této skici je možné vytvořit šaty a přeměnit tak myšlenku v pohádku, do níž se může žena obléknout," vysvětluje Matragi, která uspěla nejprve v zahraničí, v zemích Blízkého východu a Perského zálivu, a později si našla klientelu také v Česku. Její návrh platební karty je současně inspirován kubismem, tedy uměleckým směrem, jež zasáhl také české země a ovlivnil výtvarné umění, architekturu i design. "Kubismus je něčím, co do Česka přijíždí obdivovat lidé z celého světa a já jsem jej chtěla oslavit," dodává návrhářka, jejíž šaty oblékají dámy nejen v královských palácích. Sama Matragi je ženou plnou energie a síly, která stále přemýšlí nad další tvorbou nejen na poli módy. Věnuje se také sklu, smaltům, užitému designu nebo tvorbě šperků.

Hlasujte o nejstylovější design karty a pomozte rozhodnout, která další karta se objeví v galerii na www.mojekarta.cz.

ZDEŇKA IMRECZEOVÁ

Tužka tančící po papíře, první črty a rodí se první návrhy oblečení. Tak začíná příběh, který se odehrává v ateliéru, krejčovské dílně i na módním molu. Úkolem designéra je vše sladit a změnit první návrhy v nositelné kousky oblečení. Pro návrhářku Zdeňku Imreczeovou je skica počátkem každé nové kolekce, a proto se objevila i na jejím návrhu. "V mé představě je platební karta určena pro ženu, která se sama umí rozhodovat, ví, co ji sluší a zároveň dokáže sama sebe hýčkat. Proto jsem zvolila ženský portrét," popisuje designérka vyznávající minimalismus a čisté linie. Nejen české ženy obléká od roku 2007. Vytváří limitované kolekce s dokonalým zpracováním, konceptuální jednoduchostí, neformální elegancí a avantgardním přesahem. V každé kolekci si vystačí jen s několika vzájemně se doplňujícími základními odstíny. "Ve své práci dávám přednost barevné monochromatičnosti, ale u návrhu karty jsem postupovala přesně opačně a barvy nechala vyznít. Jsou to čisté barevné odstíny zpracované hravou formou," dodává. A hravost je něco, co podle ní zůstává v každé ženě milující módu.

PETRA BALVÍNOVÁ

Jen máloco je na první pohled vzdálenější než velmi ženská kolekce svatebních šatů a syrový beton. Spojily se však v návrhu platební karty od Petry Balvínové. Před dvěma lety představila úspěšnou kolekci pod názvem Křehká. Část modelů bylo vytvořeno pomocí 3D květinových lístků, které byly všity na korzety. "Pro návrh karty jsem použila polystyrenovou maketu, do níž jsem tehdy zapíchala narychlo nastříkané listy. Líbilo se mi, jak barva změnila povrch materiálu a po sundání listů se vytvořil zajímavý reliéf," popisuje návrhářka tvůrčí proces. Chtěla proto, aby se na její kartě objevil výsek opravdového momentu z ateliérové tvorby, žádné aranžování. "Pohrávala jsem si s myšlenkami a napadlo mě požít jeden modelový díl se svatební kolekce, který vystihuje moje řemeslo, křehkost, materiálové propojení i opravdovost okamžiku," říká. I proto původně bílé květinové listy dostaly šedou barvu drsného betonu. "Výsledek by měla být karta, která je jemná, designově čistá, přesto na ní je různorodost a syrovost," shrnuje designérka.

KLÁRA NADEMLÝNSKÁ

Hrát si s motivy a skládat různé obrázky dohromady, i to je součástí designérské práce Kláry Nademlýnské. Různé styly, materiály i motivy se spojují a vznikají zajímavé modely. "Koláže mě vždy bavily a používám je často jako motiv potisku triček ve svých kolekcích. Tak mě napadlo koláž použít jako motiv platební karty," popisuje vznik svého návrhu. Jako výrazná návrhářka patří ke stálicím české módní scény a ovlivňuje to, jak Češky vnímají samy sebe i jak se stylově vyvíjí. Vlastní značku luxusní dámské "pret-a-porter" módy Klara Nademlýnska založila před dvaceti lety. V roce 2005 se kolekce rozšířila o autorskou bižuterii pod značkou Klara. V jejích modelech se prolíná křehká ženskost, s tradiční krejčovinou. Modely jsou stylově jednoduché a čisté, plné ženskosti, přitom moderní a nadčasové současně. I proto je ženskost motivem prolínající se návrhem platební karty. "Říkám ji kočičí žena. Vznikla jako opravdová koláž, tedy rušně lepená skládačka z vystřihovánek a kresby," dodává návrhářka.

KATEŘINA GEISLEROVÁ

Ve vzduchu krystalizuje vzrušení, kreativita, obavy, ale i nadšení. Je těsně před přehlídkou a modelky za pár okamžiků vyjdou na molo. "Tehdy poprvé vidím celou svou kolekci pohromadě. Vše se uzavírá, dotváří a nabývá smyslu. Pro mě je to jeden z nejsilnějších prožitků mé designérské tvorby po dobu celé sezóny," popisuje Kateřina Geislerová motiv, který se objevil na jejím návrhu karty. Inspirovala se fotografií zachycující atmosféru zákulisí úspěšné přehlídky. Na snímku je modelka ve smyslných, jemných šatech z černé krajky spolu s originálně zpracovaným rigidním korzetem. "Esenciální prvky mé práce tvoří ženskost, sofistikovanost, svůdnost, hrdost, křehkost a v neposlední řadě sebevědomí a síla," říká návrhářka, která podle svých slov často pracuje s protikladnými úrovněmi, ráda kombinuje a vytváří mezi nimi harmonický dialog. "Všechny tyto atributy se prolínají mojí tvorbou ať už při výběru látek, barev či střihů," dodává designérka, jenž se začala módní tvorbě věnovat v Paříži, aby si svými ženskými získala i domácí publikum. Obstála ve vysoké konkurenci francouzské módy a stále se pohybuje mezi Francií a Českem.

Vyberte design platební karty

Návrh Blanky Matragi a Mira Sabo naleznete již teď na www.mojekarta.cz

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole