Přejít k hlavnímu obsahu

3 skvělé treky po Kanárských ostrovech

8.5.2017
Už třetí rok jezdíme pravidelně s manželem na některý z Kanárských ostrovů. Rádi si tam krátíme naši českou zimu. 

Kanárské souostroví v Atlantském oceánu čítá na sedm ostrovů, my zatím projeli tři. Ten nejznámější Gran Canarii, pak Tenerife a Fuerteventuru. Na archipelagu mě fascinuje, jak každý z ostrovů je úplně jiný. 

Fuerteventura vypadá jak měsíční krajina, všude vulkanické kamení nebo navátý písek ze Sahary. Lidé sem tak spíše, než kvůli trekům jezdí užívat si nekonečné pláže, které jsou perfektní pro surfing a kitesurfing. 

Gran Canarie má o poznání méně pláží, ale zato se tu, co se týče chození po okolních kopcích, nebudete nudit. Všechny ostrovy na západ od Gran Canarie jsou úplným opakem Fuerteventury. Jsou hodně zelené, s deštnými pralesy a na druhou stranu tu je mnohem méně pláží. 

  • Výstup na nejvyšší horu Španělska – Pico de Teide (3 718 m)

Na vrchol sopky Pico de Teide se můžete dostat dvěma způsoby. Ten první je méně bolestivý, ale také docela nudný. Těsně pod summit se dostanete kabelovou lanovkou a od vrcholu vás pak bude dělit asi jen půl hodiny stoupání. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, nesmíte zapomenout na získání povolení k výstupu. O ten si zažádejte online na webových stránkách sopky a to s dostatečným předstihem! Vydání povolení je zdarma.

Ten druhý způsob je mnohem zábavnější, vylezete sem pěkně po svých. My se rozhodli pro dvou denní trek. Na Pico de Teide jsme vyšli přibližně kolem druhé odpoledne a naše auto jsme nechali na Montaňa Blanca – Bílé hoře. Po třech hodinách celkem svižného výstupu jsme se už zapisovali na horské chatě – refugio El Teide Altavista. V přeplněné, ale velmi příjemné chatce jsme přespali a druhý den v šest ráno za tmy vyšli na vrchol. Kromě hodně teplého oblečení si s sebou vezměte také čelovku, rukavice a čepici. Na cestu vám ráno budou svítit i tisíce malých hvězd. Kdyby nebyla tak šílená zima a já nešla jak po spořádání sedmi porcí svíčkové, tak by to byla pohádka. Nadmořská výška mi dělala obrovské problémy. Prakticky jsem se na vrchol doplazila. Soustředila jsem se na malé krůčky: 

Krok mine krok, krok mine krok. Říkala jsem si pomaloučku cestou nahoru. 

Hned jak jsem trochu zrychlila, začal mi docházet kyslík. Musela jsem pak zastavit a vydýchat se, jak po sprintu na 200 metrů. Takže opět … krok mine krok, mine krok … Na vrchol jsme vyšli přibližně za hodinu a půl, východ slunce nás zastihl ještě při výstupu. Cesta zpátky dolů byla o poznání rychlejší. Kolem poledne jsme už nastupovali do našeho auta. Výstup i sestup na sopku můžete podle některých trekařů stihnout i během jediného dne. 

  • 77 km od jihu na sever Gran Canarie

Budete se možná divit, ale ve skutečnosti je těchto 77 km oficiální svatojakubská cesta. Zároveň jediná mimo kontinentální Španělsko a nekončí tak v Santiago de Compostela. Po trase budete občas narážet na do směru natočené žluté šipky a mušle. Cesta ale není nijak dobře značená.  

Přestože se ostrov Gran Canarie dá autem přejet během čtyřiceti minut, není vůbec jednotvárný. Každý další den vaší pouti se tak nebude podobat tomu předchozímu. Jako byste pokaždé šli jiným podnebním pásmem. 

Tuto docela náročnou pouť dokončí ročně jen pár lidí, ne úplně kvůli náročnosti, ale protože o ní moc lidí neví a ten zbytek raději odpočívá na pláži. Nejsou tu tak žádné ubytovny pro poutníky, nesbíráte razítka ani na konci pouti nedostanete diplom … Přechod ostrova je ale v každém případě parádní. Start je úplně na jihu, v Maspalomas. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody. Po cestě je velké vedro a tekutiny není možné doplnit dříve jak v Tunte. Druhý den vyrazíte z Tunte a dojdete až do Cruz de Tejeda. Třetí den pak už namíříte do svého cíle, Santiaga de los Caballeros. Obohacena o zkušenost z prvního dne treku, doporučuji pouť rozdělit na čtyři dny. 

  • Přes strmý průsmyk na „zapomenutou pláž“

Toto je moc hezký jednodenní trek, ale pokud máte čas, doporučuji přespat na pláži v jednom z kamenných domků. Jestli budete mít štěstí jako my, narazíte tu na Češku, která se na tomto zapomenutém místě před pár lety usadila. Žije zde se svým partnerem a jejich malým synem. Své auto necháte v malé vesničce Tasartico. Na začátku treku budete jen stoupat a to přibližně 1,5 km. Pak vás bude čekat tří kilometrový sestup. Vašim cílem je pláž Gui-gii Grande. Cesta tam je dlouhá pouhých pět kilometrů, ale bude vám trvat minimálně tři hodiny. Osobně doporučuji vyjít, co nejdříve ráno, abyste se v poledne vyhnuli ostrému kanárskému sluníčku. A samozřejmě plavky s sebou! O ten úžasný pocit svlažení po náročném výstupu i sestupu se nesmíte nechat ošidit. 

 

Embedded node

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama