Přejít k hlavnímu obsahu

@Work: Jak správně napsat motivační dopis

Text: Sonja Ćuková, Foto: GettyImages/2.3.2017
Správně napsaný životopis spolu s motivačním dopis jsou prvním dojmem, který zanecháte v personalistovi, který se rozhoduje, zda vás pozve k pohovoru či nikoliv. Jak na takový motivační dopis?

Dnes už nestačí mít skvěle napsaný životopis, motivační dopis toho o vás totiž prozradí často mnohem víc. Čeho se držet při psaní motivačního dopisu a čemu se raději vyhnout?

Podívejte se na to z pohledu vašeho budoucího zaměstnavatele. Co by se asi o vás chtěl dozvědět?

1. Zaměstnavatele zajímá vaše motivace k nabízení pracovní pozici, ale i důvod, proč byste rádi pracovali zrovna pro danou firmu.

2. Zmiňte své nabyté zkušenosti, které by mohly být přínosem pro danou společnost. Vyvarujte se zbytečně dlouhých souvětí. Postačí, když v několik větách shrnete, že jste se na dané pozici naučili např. řídit určitý proces, naučili jste se tomu a onomu a vaším největším úspěchem bylo to a to. 

3. Napište alespoň obecně vaši představu o tom, kam byste firmu (v rámci možností a v rámci postu, o který se ucházíte) rádi posunuli. 

4. Ke konci sdělte, že budete rádi, pokud dostanete možnost sjednat si osobní schůzku, kde o sobě už prozradíte víc. 

5. Kromě věcné stránky byste měli dbát i na bezchybný pravopis – pozor na překlepy a hrubky! Hrubé gramatické chyby a spousta překlepů toho o vás také spoustu napoví.

6. Zlatým pravidlem je nevymýšlet si. Samozřejmě, že se v motivačním dopise musíte tak trochu prodat, ale pořád byste se měli zásadně držet pravdivých informací. Lež by byla stejně nebo dřív odhlalena.

7. Pokud víte, jak se dotyčný personalista/vedoucí oddělení, do kterého se hlásíte, jmenuje, oslovte jej jménem. Alespoň vás motivační dopis nebude působit jako sdělení, které rozesíláte hromadně desítkám firem.

A na závěr snad jen: Hodně štěstí!

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama