Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidla pro home office

Připravila: Klára Jappelová/6.11.2017
Ať už máte ergonomickou pracovnu nebo ladíte úkoly z postele, práce z domu má svá pravidla.

Práce z domova představuje atraktivní benefit, ale není to bez problémů. Část manažerů má velký problém vzdát se přímé kontroly nad svými zaměstnanci. A budeme-li upřímní, určité části zaměstnanců chybí sebedisciplína, kterou si práce z domova žádá a umožníme-li jim pravidelný home office, riskujeme další propad.

1. Zaměstnancům přináší práce z domova řadu výhod, ale o některé je zase připraví. Chybí sociální kontakt s kolektivem, hrozí pocit osamění, nedostatečný přísun informací. Z domova pracující zaměstnanec bude muset přehodnotit očekávání od vztahů s kolegy. Budou to spíš kolegové než přátelé. Pro možnost týmové práce bude nutné začít experimentovat s technologiemi (instantní zprávy, chat, videohovory, virtuální týmové porady).

2. Práce z domova si žádá poměrně přísný režim, jinak hrozí, že se rozprostře do celého dne. A nejasné hranice mezi prací, péčí o rodinu a domácnost zadělávají na problém v oblasti duševní hygieny. I pokud člověk pracuje z domova, je vhodné mít pro práci vyhraněné místo. Také fyzické hranice mezi zaměstnáním a rodinou pomáhají lepšímu soustředění a plnému nasazení v obou oblastech.

3. Pokud se někdo ptá, zda je možné naplno pracovat z domova a zároveň se starat o malé dítě, můj osobní názor je, že ne. Myslím, že v takové situaci nebude ani jedna z rolí 100%. Samozřejmě v období nemoci dítěte se dá kompromis omluvit, ale za normálních okolností bych doporučila věnovat se naplno jednomu nebo druhému, jinak hrozí stres a výčitky (případně dodělávání práce po nocích). A práce z domova by rozhodně neměla být zdrojem stresu!

• 2/3 z nejvýznamnějších českých fi rem umožňují alespoň některým ze svých zaměstnanců pracovat z domova.

• Kdyby měli zaměstnanci na vybranou, většina by obětovala 8 % svého platu za možnost pracovat z domova.

• Dochází k masovému rozšiřování možnosti práce z domova. Jen v USA se v posledních 10 letech zvedl počet zaměstnanců pracujících z domova o 80 %. 

HR guru Rostya Gordon Smith odpovídá: Jak přesvědčit zaměstnavatele, aby mi umožnil flexibilní pracovní úvazek?

Přijde mi, že některé české firmy jsou docela pozadu. Možnost vyjednání flexibilního úvazku záleží na vaší pracovní činnosti a postavení. Průzkum firmy LMC ukazuje, že největšími uživateli jsou řadoví zaměstnanci, střední a vyšší management, ženy vracející se z mateřské, lidé v důchodovém věku a poradci. Je tedy potřeba zvážit, zda jsou pro vás i pro firmu tyto alternativní způsoby práce skutečně vhodné. Nejprve zaměstnavateli předneste výhody, které s sebou práce na částečný úvazek přináší a zdůrazněte, že doma budete pracovat stejně soustředěně a s odpovídajícími výsledky, jako byste byli v práci. Na pracovišti navíc uvolníte místo, a pokud vás bude potřeba na poradě, lze zapojit moderní technologie. Flexibilní pracovní úvazky jsou vzrůstajícím trendem i mezi českými zaměstnavateli a mnoho firem si začíná uvědomovat, že spokojený zaměstnanec/ zaměstnankyně, která zvládá dobře kombinovat všechny aspekty svého života, jsou přínosem i pro firmu, která jim je umožnila.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole
Reklama