Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MASTERCLASS: Šéfova pravá ruka

Text: Stanislava Lindenthalová, foto: Getty Images/4.10.2017
Asistentka není jen pomocná síla na vaření kávy a tisknutí dokumentů. Markéta Karasová se snaží změnit poměry žen, jež vládnou agendou i kalendářem svým šéfům. 

Kdo by nechtěl mít dokonalý zástup, mozek a pravou ruku v jednom, někoho, kdo mu vždy kryje záda
a organizuje jeho pracovní život do nejmenších detailů? Vlídně promluví a zastane kus práce, protože problematice, jež se věnuje její šéf, rozumí? Jaký je to průšvih, když osobní asistentka nefunguje, tak jak má, je hezky a vtipně popsáno v knížce Kde se touláš, Bernadetto od Marie Semple. Ta si pronajme detašovanou pravou ruku přes internet a až po dlouhém čase (a svěřených číslech na kreditce) zjistí, že jde o... příběh stojí za to si přečíst, obzvlášť, pokud jste architekt na volné noze. Typickou sekretářku si člověk představuje jako šedou myš, která jen kopíruje papíry a vaří kávu. Tato doba ale už skončila. Když Eva Čejková Vašková, podnikatelka a zakladatelka projektu Ženy s.r.o., vypsala na svém blogu konkurz na asistentku, přišly jí do emailu desítky životopisů a dopisů. Mezi specifickými požadavky, které Eva vypsala, bylo například: „Ráno chodím tak na devátou, v kanceláři jsem maximálně 30 min. v klidu a je třeba si říci priority na daný den. Potřebuji spravovat můj totálně zasekaný kalendář plný schůzek a přednášek a do toho vyřizování mailů s hromadou dalších žádostí o schůzky a akce, s citem vybrat mezi tím priority.“ Zkrátka šlo o osobní šéfovskou agendu. Na její inzerát zareagovala i Markéta Karasová, která před dvěma lety rozjela projekt Šéfova Pravá Ruka. Ten se zaměřuje na výběrová řízení na pozici asistentek
a zabezpečuje i jejich další vzdělávání. Markéta se s Evou domluvila a během několika málo dní jí vybrala dvě ideální kandidátky. „Dobrá asistentka je opravdová šéfova pravá ruka. Umí mu ušetřit čas, dokáže poradit, zná témata, kterým se věnuje. Pokud si šéf své asistentky neváží a mluví o ní jako o slepici, odmítám s takovým šéfem uzavřít smlouvu, jako se už v jednom případě stalo,“ říká Markéta. Zakladatelka Šéfovy pravé ruky strávila pět let v korporátním světě a ve státní správě na pozici asistentky. Vystudovaná inženýrka ekonomie na základě svojí praxe vybírá ideální kandidátky pro soukromníky i instituce. Než vybere ideální kandidátku, pracuje nějakou dobu sama jako „stínující“ asistentka, aby dokázala odhadnout potřeby každého šéfa. Markétiným cílem je také zvednout prestiž povolání asistentky a vytvořit jejich klub. Nyní pracuje na vlastní databázi proškolených asistentek, jež bude osobně znát a bude je moci doporučovat šéfům, kteří asistentku zrovna hledají.

CO BY MĚLA UMĚT DOBRÁ ASISTENTKA

• Budovat a posilovat důvěru mezi ní a jejím šéfem. • Upřímně se o svého šéfa zajímat.
• Usmívat se nejen v šéfově přítomnosti.
• Umět šéfovi naslouchat. • Respektovat šéfovy názory.
• Mít odvahu říci, když s něčím nesouhlasí. • Vědět, čím šéfa zaručeně potěší.
• Umět se na šéfa naladit v každé situaci. • Být samostatná a umět si najít úkoly sama. • Umět úkoly prioritizovat a dokončovat. • Být zodpovědná za svou práci. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole