Přejít k hlavnímu obsahu

MASTERCLASS: Šéf mě šikanuje

Text: Klára Jappelová, foto: Getty Images/4.4.2017
Vztahy v zaměstnání ovlivňují, jak rádi budeme chodit do práce. Naštvaná kolegyně nám může zkazit den, ale co dělat, když si na nás zasedne šéf? S tím se potýká až pětina zaměstnanců.

Dostat opakovaně k přepracování nějaký úkol ještě není šikana. Ta totiž mívá úplně jiné rysy.

Začíná to plíživě… Bossing začíná často nenápadně. Příčinou bývá nejčastěji osobnost nadřízeného a potom nějaká banální situace (například vyjádření nesouhlasu s nadřízeným na týmové poradě). A šéf se začne mstít. Projevy šikany jsou pestré. Šéf může svou oběť přetěžovat, zadávat nesplnitelné úkoly, nebo naopak pověřovat činnostmi, které jsou hluboko pod úrovní kvalifikace pracovníka. Časté bývá doplnění těchto projevů i nějakou formou psychického nátlaku – ironické poznámky, veřejná kritika, zesměšňování, ignorace, vyhrožování apod.

Nenechat si to líbit… Obrana proti bossingu je velmi obtížná a vyžaduje obrovskou míru osobní statečnosti. Pokud je to možné, je dobré se proti podobnému chování nadřízeného ohradit hned na začátku. Pojmenovat situaci („Mám pocit, že mi schválně zadáváte úkoly, které víte, že nezvládnu.“) a říct, jak se v ní cítíme („A vadí mi, když mě za jejich nesplnění potom před ostatními shazujete.“). Tím ukážete agresorovi, že máte odvahu se mu postavit.

Najděte si spojence… V případě déletrvajících problémů se vyplatí najít si spojence. Neděje se něco podobného ještě někomu z vašeho týmu? Pomoc můžete hledat u nadřízeného vašeho nadřízeného, u personálního útvaru, úřadu práce nebo odborů, pokud ve vaší společnosti působí. Je pravděpodobné, že když dojde na eskalaci sporu, přejde váš nadřízený do silné ofenzívy. Buďte připraveni, mějte přichystané důkazy a svědectví dalších osob o tom, co se dělo.

 

Autorka je HR Specialist Senior, Raiffeisenbank.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama