Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MASTERCLASS: Manažerské dovednosti, bez kterých to nepůjde

Text: Klára Jappelová, HR Specialist Senior, Raiffeisenbank, foto: Getty Images/23.8.2017
Hledá se nový manažer, vedoucí týmu. Často se jím nestane osoba, která má nejlepší manažerské předpoklady, ale ten největší odborník. Potom se trápí on/ona i všichni podřízení. A jaké jsou dovednosti dobrého šéfa? 

ORIENTACE NA TÝM Jsou to drobnosti – dobří lídři používají v práci častěji zájmena jako „my“ a „náš“ spíše než „já“ a „můj“. Zároveň dávají členům svého týmu prostor se projevit, vyjádřit svůj názor, zapojit se do důležitých projektů a rozhodnutí. Dobří manažeři se dělí s týmem o úspěch.

VYBRAT SI TY SPRÁVNÉ LIDI Víte, že největší sílu a naději na úspěch mají týmy tvořené různorodými osobnostmi? Přístup, kdy si manažer vybírá zaměstnance, kteří jsou mu v něčem podobní, protože ví, co od nich může čekat, je od začátku špatný.

CITLIVOST Dobrý manažer je citlivý manažer. Takový, který se hodně ptá a zároveň naslouchá a promyslí dopady svých činů na okolí. Brát ohledy na potřeby podřízených i kolegů není slabost. 

DŮVĚRA Noční můrou všech zaměstnanců je šéf, který kontroluje každý krok. Má potřebu všechno schvalovat, dohlížet, radit, mít o všem přehled nebo ještě lépe radši si všechno udělat sám. Pokud nechcete pracovat 24 hodin denně a mít otrávené podřízené, dejte jim svobodu a věřte tomu, že své úkoly zvládnou. Na mimořádné lídry ukazuje schopnost se upozadit a dát prostor ostatním.

EMOCE NA UZDĚ Dobrý manažer nemusí mít neustále výraz pokerového hráče. Průzkumy ukazují, že lidský přístup je vítaným rysem dobrých vedoucích. Na druhou stranu všechno má své meze. Manažer by se neměl stávat obětí svých emocí, měl by se zdržet sarkastických projevů nebo projevů nepřátelství. Skvělý lídr dokáže ustát stresující momenty, kon ikty a neztrácí nad sebou kontrolu ani v těch nejobtížnějších situacích. 

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole