Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

MASTERCLASS: Jak zvládnout nový začátek

Text: Marcela Janíčková, Kateřina Koželská, www.visualcoach.cz, foto: Getty Images/31.3.2017
Změna zaměstnání, narození dítěte, přestěhování či odchod od partnera... V takových situacích obvykle prožíváme strach, obavy, úzkosti, zvědavost. Jak s nimi pracovat a kde vzít sílu a energii učinit kroky vedoucí ke změně?

DEJTE PROSTOR EMOCÍM

Dovolte si prožít emoce, které provází vaši současnou situaci a váš stav. Je normální cítit úzkost, obavy či nejistotu z nové situace. Mít emoce je lidské, nestyďte se za ně a nestavte se proti nim.

MÁTE MOŽNOST VOLBY

Podívejte se na změnu jak na příležitost – co můžete získat, co se můžete naučit, co vám změna může přinést pozitivního. Změnu potřebujete iniciovat sami, nikdo jiný to za vás neudělá. Hledejte ve změně smysl, například jít za vysněnou prací vlastním podnikáním. To vám pomůže, abyste vytrvali a po prvním neúspěchu se nevrátili zpět.

BUĎTE AKTIVNÍMI HRÁČI – NIKOLIV OBĚTÍ

Ohlédněte se za svým dosavadním životem, podívejte se na vaše původní plány, scénáře a zvyky a rozlučte se s nimi. Poučte se z předchozích omylů, vyvarujte se zevšeobecňování. Snažte se těmito nepříjemnostmi naopak posílit.

VĚŘTE SAMI SOBĚ

Klíčové pro další úspěch, šanci vytrvat, zdolat překážky či dílčí neúspěchy je věřit v sebe sama. Sebedůvěru lze posilovat například tím, že se ohlédnete zpět, co všechno jste už v životě zvládli. Vědomí vlastní hodnoty můžete posilovat také tak, že si zmapujete, co opravdu umíte, v čem se vyznáte, co je pro vás snadné nebo co vás baví? Co na vás mají rádi a oceňují ostatní? Na co jste hrdí?

INSPIRUJTE SE A BUDUJTE SÍŤ ,,PODPOROVATELŮ‘‘

Přemýšlejte o lidech, které kolem sebe máte z pohledu toho, jak vás ovlivňují – kdo ve vašem okolí vás posiluje, podporuje vaše pozitivní myšlení a odvahu ke změně? V případě nutnosti se odřízněte od těch, kteří vás o energii a odvahu připravují, zrazují a nepodporují. Seznamte své okolí s novými plány, sny a scénáři a nechte se podpořit. Kdo řekl, že na všechno musíte být sami? Hledejte nové impulzy a podněty. Nechte se inspirovat. Naučte se snít. Obklopujte se pozitivními a inspirativními lidmi, hezkými věcmi a příjemným prostředím. Je to vaše volba.

ZAČNĚTE VYTVÁŘET NOVÉ SCÉNÁŘE SVÉHO ŽIVOTA

Je důležité, abyste vytvářeli své vlastní scénáře, které vám budou dávat smysl a motivovat vás. Jento, co vám dává smysl, má šanci na přežití a dosažení. Smysl má v sobě pozitivitu, energii, sílu a vytrvalost.

JDĚTE DO TOHO: UDĚLEJTE PRVNÍ KROK

Realizujte menší kroky, nečekejte, že změna přijde ze dne na den. Za každý drobný úspěch se oceňte, všechny své pokroky vnímejte a užívejte si je, je-li to přínosné, veďte si o nich přehled.

ZAPOMEŇTE NA DOKONALOST

Úspěšná manažerka, první žena Facebooku Sheryl Sandberg ve své knize ‚Lean In /Opři se do toho‘ pracuje s tezí, že mnohdy platí „lepší hotové než dokonalé“. Jak to máte vy? Tlak na dokonalost, která nás často žene do extrémního nasazení, si vytváříme sami.

DOPŘEJTE SI MALÉ RADOSTI KAŽDÝ DEN

Pozitivní myšlenky a emoce vám dodají sílu a energii, pozitivně ovlivňují vaše psychické i fyzické zdraví. Vytvořte si vlastní seznam svých radostí a zdrojů energie.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NAKONEC:

A ještě dobrá rada na závěr: buďte na sebe hodní a mějte se rádi.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama