Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

DESATERO silných žen

Text: Soňa Kacerovská/21.4.2017
Soutěžení, pomlouvání, závist a intriky? Nechme tyhle nešvary tam, kde jim to sluší. Ve středověkých románech. Dnešní úspěšné ženy objevují sílu spolupráce a vzájemné solidarity. 

1. BUĎTE LASKAVÁ: Nikdy nevíte, čím si ostatní prochází. Proto nikoho neodsuzujte. I drobná laskavost někdy dokáže rozlousknout ten nejtvrdší oříšek. A hlavně – nikdy nezapomínejte na sebe. Laskavost k sobě samé je základem sebevědomého chování!

2. BUĎTE OTEVŘENÁ A SKROMNÁ: Nikdo není dokonalý. A kdyby, tak by s ním určitě byla nuda. Sdílejte s kolegy/němi svoje úspěchy, ale i neúspěchy. Jakmile zjistíme, že jsme si ve svých nedokonalostech podobní, začneme si víc důvěřovat.

3. PAMATUJTE, ŽE JSTE VŽDYCKY PRO NĚKOHO VZOREM. Jednejte proto s rozmyslem a držte se svých hodnot. A když vás někdo napodobuje, berte to jako kompliment.

4. NEPOVYŠUJTE SE A NESHAZUJTE OSTATNÍ: Arogance a neschopnost ocenit druhé jsou typickým projevem zakrnělého sebevědomí.

5. OBKLOPUJTE SE KAMARÁDKAMI: Hodně žen dnes říká, že jsou raději s muži a nesnáší slepičí kolektiv. Já zase nesnáším vajíčka (nejsem slepice), a říkám, že si prostě jen zatím nenašly ty správné kamarádky. Všichni potřebujeme někam patřit. A pro ženy je navíc velmi důležité přijmout svoje ženství a nestydět se za ně.

6. NEBOJTE SE ZEPTAT, NEBOJTE SE ŘÍKAT PRAVDU: Nikdy neznáte celý příběh. Když vás něco pálí, ptejte se na důvody. Konstruktivní kritika, podaná důstojně a důvěrně, z očí do očí, zachraňuje životy (či alespoň projekty)!

7. SDÍLEJTE SVÉ ÚSPĚCHY I SELHÁNÍ / BUĎTE MENTORKOU: Co dáte, to se vám vrátí. A mnohdy ještě i něco navíc!

8. NEŠETŘETE CHVÁLOU: Když představujete své kolegyně, nezapomeňte zmínit, v čem vynikají. Vždycky se něco najde. Čím nadšeněji mluvíte o druhých, tím lepší budou. A tím lepší bude i vaše spolupráce.

9. NENECHTE ZAPADNOUT NÁPADY OSTATNÍCH ŽEN: Ve skupinových diskuzích se vracejte k dobrým nápadům ostatních žen. Nedopusťte, aby zapadly, protože potom se jich chytí muži. Staňte se doslova zesilovačem ženského hlasu! (Odborně se tato metoda nazývá „amplifikace“).

10. NAPLÁNUJTE SI KONKRÉTNÍ KROKY KE ZMĚNĚ: Vím, že některé z těchto rad ženy těžko přijímají, ale také vím, že spolehlivě fungují. I když si z nich vyberete jen jednu, budu mít pocit, že jsem uspěla.

 

Celý rozhovor s Kristin Laronca Parpel, zakladatelkou společnosti KLP Coaching, exekutivní koučkou a mentorkou, pořadatelkou firemních workshopů, si přečtete v květnovém čísle Marie Claire, a to na straně 52.

Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama