Eunice Akoth Juma z okresu Kombewa v Keni porodila již šest dětí, ale přežilo jich jen pět. Její manžel žije v Nairobi a rodinu navštěvuje průměrně jednou za rok. Protože neposílá žádné peníze, živí se Eunice a její potomci tím, co vypěstují na poli. Když tahle čtyřicetiletá žena čekala své šesté dítě, zjistila, že je HIV pozitivní. Ačkoliv jí cesta do nemocnice trvá déle než dvě hodiny, stejně přišla a dala se v rámci programu humanitární organizace Magna Děti v tísni dobrovolně otestovat.
„S touto možností jsem trochu počítala, protože manžel byl velmi nemocný. Po prohlídce mi sdělili, že jsem HIV pozitivní a že se ode mě může nakazit moje dítě. To jsem rozhodně nechtěla, a tak jsem vstoupila do programu na zastavení přenosu viru HIV z matky na dítě,“ vysvětluje Eunice.
Její dcera Esther se narodila v nemocnici a první výsledek jejího testu je negativní. „Jsem šťastná, protože mám zdravé a krásné dítě,“ usmívá se spokojeně Eunice.
Měla štěstí – v okolí její vesnice běží projekt obecně prospěšné společnosti Magna Děti v tísni, která pomáhá lidem v ohrožených částech planety. Mimochodem, Magna znamená v indické tamilštině ženské jméno, jehož význam je „ta, jež má sílu pomáhat“.
„Jedním z našich hlavních projektů je program nazvaný AIDS no more neboli PMTCT program, který se snaží bránit přenosu viru HIV z matky na dítě. Tento projekt jsme poprvé implementovali v Kambodži v roce 2006 a v současnosti je naší hlavní prioritou v této zemi. Provozujeme ho ve čtyřech nemocničních zařízeních, kde zlepšujeme úroveň laboratoří, školíme místní personál, vozíme sem vlastní specialisty, zajišťujeme lékařská vyšetření, dodáváme léky, výživu i terapeutické poradenství. Projekt se později rozšířil i do Keni, Konga, Nikaraguy a Vietnamu,“ vysvětluje Martin Bandžák, který tuto neziskovou organizaci spolu s Denisou Augustinovou v roce 2001 založil.
Tito dva mladí lidé dokázali během několika let vydupat ze země celou řadu projektů, které poskytují matkám a dětem komplexní péči a navíc zcela zdarma. „Nejenže získáváme peníze, ale zároveň ty jednotlivé projekty i sami realizujeme. Víme přesně, kam finance proudí, jsme schopni rychle se rozhodovat, nemusíme čekat, než nám někdo něco odsouhlasí. Spousta organizací jen sbírá peníze a poté je přeposílá dál, takže
ve výsledku se k těm potřebným dostane jen velmi malá částka. Také nemohou ovlivnit, na co se dané prostředky použijí. U nás jde 90 % příjmů výhradně na financování těchto humanitárních projektů,“ dodává Denisa.
PMTCT programu se v Africe, Asii a Střední Americe účastní stovky HIV pozitivních těhotných žen a jejich dětí. „Základem je vůbec dostat ženy do nemocnice a vyšetřit je,“ vypráví Denisa. „Preventivní gynekologická vyšetření tu neprobíhají, žena jde do nemocnice jen v případě, že má podezření na těhotenství. A i když se potvrdí, že je v jiném stavu, vypraví se k lékaři kvůli velkým vzdálenostem a nedostatku financí maximálně dvakrát.“
Stejně tak obtížné je přemluvit těhotnou ženu, aby podstoupila test HIV. Ačkoliv je v afrických i asijských zemích počet nakažených velmi vysoký, tahle nemoc se tu stále považuje za ostudnou a stigmatizující. Pokud rodina zjistí, že těhotná žena je HIV pozitivní, hrozí, že ji odvrhne. „Naši školení terapeuti se tedy snaží ženy přesvědčit, aby se už kvůli svému dítěti daly testovat. Máme však velmi dobré výsledky, co se týče počtu testovaných žen. Každá matka chce pro své dítě to nejlepší, a když má možnost test podstoupit, udělá to i za tu cenu, že riskuje odvrhnutí a stigmatizaci,“ dodává Denisa.
Pokud se žena dá přesvědčit k testům a následně zjistí, že je HIV pozitivní, může vstoupit do PMTCT programu Magny. V jeho rámci má nárok na bezplatnou zdravotní péči v průběhu těhotenství, odborně provedený porod i následnou péči o sebe i pro novorozence. HIV pozitivní matky dostávají v průběhu těhotenství i při porodu antivirotika, která musí potom užívat i jejich dítě. Zatímco však ve vyspělých zemích rodí takto nemocná žena většinou císařským řezem, v Africe a Asii se upřednostňuje přirozený porod. Císařská řez je operace, a to je v těchto podmínkách velké riziko,“ vysvětluje Martin.
Velkým tématem je i kojení. HIV pozitivní ženy by kojit neměly právě kvůli riziku přenosu infekce, jenže tenhle „luxus“ si můžou dovolit jen rodičky ve vyspělých zemích, kde není problém s hygienou, finančním zabezpečením a dostatkem sunaru.
„V Africe je kojení i kulturní problém – pokud žena odmítne kojit, je ponižována. Manžel i tchýně s tím nesouhlasí a nutí ji k tomu. A žena třeba i chápe, že by měla rovnou po porodu přejít na sunar, ale společnost jí to neumožní. Nebo ji svým postojem dotlačí k tomu, že když je doma sama, krmí své dítě sunarem, a před rodinou klasicky kojí, což je to nejhorší,“ vysvětluje Denisa.
„Pro ženy v našem projektu, které mají zájem, zabezpečujeme sunar až do věku jednoho roku dítěte. Musíme je samozřejmě i naučit, jak ho správně připravit. Všechny děti HIV pozitivních matek rovněž testujeme, nejprve v šestém týdnu, poté v šestém měsíci. V některých projektech, například ve Vietnamu a Kambodže, provádíme testy dokonce už v prvních třech dnech života dítěte. Program bývá ukončen mezi dvanáctým a osmnáctým měsícem života dítěte,“ doplňuje Martin.
Pamela Atieno Obudho žije v odlehlé oblasti v okrese Kombewa a je vdova. Z toho, co vypěstuje, musí uživit sebe i svých šest dětí. Také ona během svého posledního těhotenství vstoupila do programu Magny, ačkoliv jí cesta do nemocnice trvá pěšky tři hodiny. Při těžkém komplikovaném porodu se jí narodil zdravý syn Noel.
Když se jí zeptáte, co pro ni tenhle projekt znamenal, na chvíli se odmlčí. „Neumím to vyjádřit… Kdybych do něj nevstoupila, neměla bych nic. Nikdy bych to sama nezvládla, operaci bych si nemohla dovolit. Nejspíš bych tu už nebyla a možná ani malý Noel ne. Díky Magně jsem pochopila, jak je důležité diagnostikovat HIV ještě před porodem a které krmení je pro dítě bezpečné. Projekt nás zachránil oba.“
PMTCT program pomáhá celé rodině, z níž HIV pozitivní žena pochází – umožní jim bezplatné testování, dodá potřebnou výživu a léky. „Ve světě funguje jen hrozně málo projektů, které by takto komplexně zabezpečovaly celou kontinuální péči. Některé končí porodem, jiné narozením začínají, ale ztrácejí celý ten kontext. My považujeme matku i dítě za jednoho pacienta,“ konstatuje Martin.
Jen v Kambodži má Magna 130 zaměstnanců – převážně místních, ovšem působí tu i odborníci z Česka nebo Slovenska. Díky projektu dochází i k rehabilitaci celé nemocnice. „Dodáváme sem vybavení, léky. Dáváme práci lékařům, sestrám, terapeutům, kteří by jinak neměli možnost pracovat vůbec nebo za 20 dolarů měsíčně. Dostávají tak i nový impulz.“
Podle Denisy se také Magna snaží ženy vzdělávat. „Často vyrůstaly bez rodičů a chybí jim základní informace. Nevědí, jak probíhá porod, jak zabránit dalšímu těhotenství, jak se postarat o dítě. Poskytujeme jim vybavení, kondomy, moskytiéry jako prevenci před malárií… Učíme je, jak a co dítěti uvařit, aby nebylo nemocné, vysvětlujeme, že musí do nemocnice, když má dítě průjem nebo zvrací.“
Sophorn (na úvodní fotografii) diagnostikovali HIV v sedmadvaceti letech během prvního těhotenství. Tahle žena z velmi chudé rodiny z provincie Takeo v Kambodži pracovala jako šička v továrně a její třicetiletý manžel se živil jako pekař. Sophorn nejprve považovala test za zbytečný, ale po hodině školení pro budoucí matky změnila názor. Následně se dal otestovat i její manžel a výsledek byl krutý – HIV pozitivní byli oba.
Sophorn se zapojila do programu Magny a začala se léčit. Po sedmi měsících od narození dcery Srey Leak však její tělo viru podlehlo. Její manžel s pomocí své matky s dcerou program přesto dokončil. Srey Leak je díky tomu HIV negativní.
Magna Děti v tísni: Jak pomoci?
Zachraňovat děti a jejich matky společně s organizací Magna můžete již s relativně malou finanční částkou, například se sto korunami měsíčně, které zašlete na účet číslo 121 100 49 97/5500. „Díky velkému množství malých dárců jsme schopni účinně pomáhat, náš systém je takto nastavený. Coby dárkyně zároveň můžete sledovat, komu a jak vaše peníze pomáhají. Stačí, když se zaregistrujete na našich webových stránkách,“ vysvětluje Denisa. Více zjistíte na www.magnadetivtisni.cz nebo www.magna.sk.



















