Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Ubránit se svádění?

Připravil: Ivan Březina, foto: Michal Fanta/6.6.2017
Tomáš Baránek je autorem bestselleru JAK SBALIT ŽENU 2.0 s podtitulem Praktická příručka technologie lovu. Kdo jiný by vám měl poradit, kdy, jak a proč si dát pozor na mužské vábničky, cheaty a triky?

Proč se baličským technikám bránit? Máte dostatečně vysoké vědomí vlastní ceny? Pak se bránit nemusíte, protože balení vás neohrožuje. Pokud si ale sama sebe žena neváží, může ji svůdce proti její vůli vtáhnout do vztahu, ve kterém nechce být. Vnitřně slabá žena podlehne ve hře, která pro ni může být velmi zraňující.

Jak žena pozná, že je opravdu balena? Existuje řada druhů balení. Někteří muži jen tak flirtují se ženami, o které ve skutečnosti nemají zájem. Jiní chtějí jen sex, další zase hledají dlouhodobý vztah... Žena sice vycítí zájem, ale už nepozná, k čemu směřuje. V tom zásadním má ale nad mužem vždy převahu. Pravidla seznamování jsou v naší kultuře nastavena tak, že muž je dobyvatel, zatímco žena je dobývána. Muže si proklepává a testuje. Jen ona nakonec rozhoduje, jak to dopadne, takže by se neměla považovat za oběť balení.

V knize ale mužům radíš, jak ženy obelstít... Vůbec ne! Jen se snažím ten kulturní vzorec narušit a odstranit z něj nadbytečné komunikační bariéry. Ženy kupodivu často nevědí, že mají v seznamování navrch. Zkušený svůdník toho může zneužít, ale ženy nemusejí být obětí. Záleží jen na nich. Některým dělá dobře nechat se sbalit rychle, zatímco jiné mají špatný pocit, pokud se vzdají příliš brzy a snadno. Je to velmi individuální.

Jakým typům mužů by se žena měla určitě bránit? Pokud nehledá krátkodobý románek se sexem, tak cynickým baličům. Pozná je podle rutinérského způsobu balení a příliš extrovertního projevu. Plánuje žena usadit se a založit rodinu? Přehnaně sebevědomí muži jsou v dlouhodobém vztahu rizikovější, což je logické, protože je o ně mezi ženami největší zájem. Podle psychologických výzkumů nejsou příčiny rozchodu ani tak v okolnostech konkrétního vztahu, jako spíš v počtu jiných příležitostí, které oba partneři mají. Čím víc zájemkyň, tím větší riziko pro jeho stávající partnerku.

Takže má pravdu babská rada: „Ten je moc do větru, s tím děvkařem si nic nezačínej!“ Já dřív býval taky do větru, ale teď už jsem dvanáct let věrný jako pes. Jak muži, tak i ženy mají v mládí testovací období a vyvíjejí se. Dvacetiletý děvkař je něco jiného než čtyřicetiletý děvkař. Mladý muž experimentuje, hledá sám sebe... Ve čtyřiceti je ale přelétavost rys, který se nejspíš už nezmění. Babičky tedy sice měly pravdu, ale nerozlišovaly věkové kategorie, snad i proto, že kdysi lidé umírali dřív, než dnes.

Jak žena během balení pozná, že je muž nespolehlivý, násilnický nebo nezajímavý? Na rande nepozná nic – tam se všichni snažíme vypadat co nejlíp. Potenciálního partnera si může proklepnout třeba z počtu a složení jeho přátel na sociálních sítích. Co ale muž udělá pod tlakem? Jak se zachová, až bude vystaven nějaké komplikované etické volbě, což je v partnerství důležité? To se bohužel ukáže až v dlouhodobém vztahu.

Žena, se kterou jsem už třicet let, si mne kdysi důkladně prověřila na roční cestě po Asii. Zažili jsme tam spolu spoustu průšvihů a dalších nestandardních situací... Nemusí jít jen o cestu, stačí i jakákoli společná dramatická zkušenost. U lidí, kteří ničím takovým neprojdou, rozhodují iluze. Ve vztahu zažili jen počáteční silnou zamilovanost. Jakmile se začne vytrácet, zdá se jim, že si partnera vybrali špatně. Vztah pak často ukončí. Dokud jsou lidé mladí, měli by vyzkoušet co nejvíc vztahů, i kratších i delších, aby získali přehled o trhu. Ale neměl by se z toho stát životní styl.

V knize popisuješ několik osvědčených mužských balicích strategií. Třeba zatlačit na pilu, ale pak se stáhnout a nechat ženu „vycukat“. Radím mužům, kteří jsou vztahoví začátečníci. Ženě třeba na rovinu řeknou: „Líbíš se mi, a pokud se ti líbím i já, pojďme to spolu zkusit.“ Takový inženýrský přístup ale nefunguje. Mužská upřímnost při balení v ženě nevyvolá zájem, ale negativní emoce.

Proč? Ženský mozek je tak prostě evolučně nastaven. Balená žena nechce být postavena před hotovou věc, ale potřebuje si prožít delší příběhový oblouk. Potřebuje být dobývána, aby měla čas zamyslet se, co vlastně chce. Období nezávazného oťukávání je v předvztahové komunikaci důležité i proto, aby si žena mohla uvědomit své pocity. Její emoce musejí dozrát. Pokud muž hned vyloží karty na stůl, žena navíc instinktivně pozná, že v seznamování neumí chodit. „Vztahový sluníčkář“ se srdcem na dlani nenabízí tajemství, což ženu nudí. Muž, který se drží zpátky, jí ale imponuje. Žena si v duchu říká: „Že bych se mu nelíbila? Nebo jsou mu snad před- nější kamarádi?“ Když se pak muž v tomhle kontextu nejistoty zase objeví, jeho cena je vyšší. Přechodným nezájmem dokázal svou nezávislost, nadhled a schopnost ovládat emoce, což je evoluční výhoda.

Co dělá špatně žena, kterou nebalí zajímaví muži? Možná je paradoxně příliš krásná, takže si na ni troufají jen přehnaně sebevědomí burani. Často se z nich pak vyklubou necitliví a vnitřně zranění chudáčci, stavící na odiv jen své peníze a tělo vypracované z posilovny. A přitom by stačilo, aby se krásné ženy staly přístupnějšími a usnadnily to i nám normálním mužům.

Čím ještě může žena vyvolat mužský zájem kromě vzhledu? To je strašně jednoduché – člověka nejvíc zají- má on sám. Žena by tedy měla být vtipná, milá a společenská, ale upřímný zájem o muže zabere vždycky. Osobně jsem nezažil příjemnější chvíle než ty, kdy mi někdo pozorně a obdivně naslouchal.

Často se říká, že by žena neměla podlehnout na prvním rande, aby tím v očích muže neztratila cenu. Pro různé muže je to velmi individuální. Kdyby se mi líbila, její hodnotu bych si vnitřně obhájil tvrzením: „Svedl jsem ji tak šikovně, že mi prostě nemohla odolat!“ Muž, který pohrdá snadno sexuálně dostupnou ženou, má většinou sám nějaký problém.

Měla by balit i žena muže, nebo je to tabu? Když muž je ten dobyvatel, zatímco žena je dobývána...
Byl bych rád, kdyby ženy převzaly iniciativu a začaly bourat status quo. Řadu mužů totiž počáteční neúspěchy v balení zablokují na celý život. Nechápou, že seznamování je především hra, která se nedá brát moc vážně. Bojí se dalších odmítnutí, takže to přestanou zkoušet. Zásadní chyba! Pár neúspěchů přece nic nevypovídá o ženách jako celku. Zobecnění typu muži jsou z Pluta a ženy z Měsíce jsou falešná. Žen jsou na světě miliardy a každá je jiná.

Více na: www.melvil.cz a www.jaksbalitzenu.cz.

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama