Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Jak si udržet svěžest v dlouhodobém vztahu?

Tereza Švandelíková/5.4.2016

Prvních pár týdnů, kdy jsme čerstvě zamilovaní, nám přijde krásná a svěží každá chvilka. Ale po čase prvotní poblouznění zmizí, my seskočíme z růžového obláčku a přistaneme nohama pevně na zemi. Co pak?

Budování vztahu není nic jednoduchého, co si budeme povídat. Stojí to mnoho úsilí, trpělivosti a porozumění. Kritický moment může ale překvapivě přijít právě ve chvíli, když už se zdá, že s vaším partnerem tvoříte stabilní a harmonický pár. To je sice krásné, ale taky docela nuda.

Partnerství jako jistota

Jeden z nejčastějších problémů je, že se partneři po čase začnou brát jako samozřejmost, jako jistotu, která tu za všech okolností bude. Obzvláště pak v manželství. A přitom při pohledu na rozvodovost v České republice, která byla za rok 2015 necelých 47%, se manželství zase tak stabilní nejeví.

Nejúčinnějším lékem na tento problém je zkrátka uvědomit si, že nás partner může kdykoli opustit. Když si tohle uvědomíte, budete najednou neskutečně vděční za každý okamžik s ním. Každá společně strávená chvíle bude pak zase tou nejkrásnější a nejcennější.

V maličkostech je krása

Ač se to může zdát jako fráze, je to tak. Pokud chcete ve svém partnerském vztahu zachovat pocit zamilovanosti, dělejte zkrátka věci, které zamilovaní dělají. A vůbec to nemusí znamenat chovat se infantilně nebo bláznivě. Jen si vzpomeňte na to, co všechno jste dělali (nebo chtěli dělat), když vaše láska teprve rozkvétala. Snídaně do postele? Zamilované vzkazy na ledničce? Romantická masáž jako odměna za umyté nádobí? Proč ne? Lidé se nejčastěji ohánějí výmluvami typu „Na tohle už jsem moc starý,“ nebo „Vždyť on ví, že ho miluju. Proč mu to znova dokazovat,“ atd. Čímž se mimochodem opět vracíme k problému s jistotami.

Co je špatného na to, dokazovat svému partnerovi, že nám na něm záleží a že ho milujeme? Není žádnou novinkou, že Češi nejsou zrovna dvakrát výřeční, když dojde na city a srdeční záležitosti. Říct někomu „Mám tě rád“ se bere skoro jako vrchol trapnosti. A to i v rodinách, což je poněkud smutné. Možná je ale na čase tento zvyk překonat a na rovinu partnerovi říct, co k němu skutečně cítíte a chovat se podle toho. To ještě žádnému vztahu neuškodilo.

ČTĚTE TAKÉ: VĚČNÁ LÁSKA: Co byste měli dělat, aby váš vztah nikdy nezevšedněl?

 

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole