Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ANTIKONCEPCE: Vaše plodnost, vaše rozhodnutí

Autor: Ludmila Hamplová, Foto:/9.2.2017
Pro každou ženu bez ohledu na její věk nebo životní plány existuje ideální antikoncepce. Jenže jak ji najít a neriskovat vlastní zdraví?

Poznejte sama sebe

Fakt je, že každá antikoncepční metoda má svá rizika. Je potřeba si uvědomit, že na světě není ideální a přitom univerzální metoda antikoncepce pro všechny ženy. Antikoncepčních metod je celá řada a stále se zdokonalují nebo se dokonce objevují úplně nové, třeba jako mikročip pod kůži či mobilní aplikace vyhodnocující fáze menstruačního cyklu. Každá z antikoncepčních metod může přitom být pro jednu ženu "ideální", zatímco pro druhou "hroznou". "Dobrá zpráva je, že pro každou ženu bez ohledu na její věk nebo životní plány existuje ideální antikoncepce," uklidňuje Erik Dosedla, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Košice-Šaca. Jenže jak najít svou "ideální" metodu a neriskovat vlastní zdraví? Základ je znát sama sebe, své potřeby i přání. Jen vy sama víte, zda by "selhání" v podobě neplánovaného těhotenství bylo naprostou katastrofou nebo nakonec příjemným překvapení. Je rozdíl, zda máte stálý vztah nebo se teprve hledáte a poznáváte různé muže. Možná chcete dosáhnout na doktorát či zahraniční stáž, nebo jste spokojená i bez zářné kariéry. Opakující se menstruace pro vás může být potvrzením toho, že všechno funguje, jak má, stejně jako neskutečným utrpením, kterého se chcete zbavit. I tohle může hrát při rozhodování o antikoncepci roli a rozhodně není "divné" o tom mluvit se svým gynekologem, právě naopak. Říct svému gynekologovi, že máte poněkud "divočejší období" a ani omylem nehodláte řešit plínky, je možná trochu trapné, ale zcela na místě. "S jistou nadsázkou říkám, že nejsem gynekoložka, ale šéfka dámského klubu, kam si ženy chodí povídat o svém intimním zdraví. Nejen v mojí ordinaci přibývá žen, které samy chtějí mluvit o tom, jaké možnosti v oblasti antikoncepce mají," říká gynekoložka Hana Kosová, která působí na Klinice JL v Praze-Nových Butovicích. Základem je podle ní se svým gynekologem mluvit a co nejvíc se ptát na všechno, co vás kolem antikoncepce zajímá. Třeba se poptat na to, na co jste narazila na internetu nebo vám řekla kamarádka. 

Menstruaci si můžete "zrušit"

V minulosti ženy menstruovaly 150x za život, zatímco dnes žažijeme menstruaci zhruba 450x. Jednoduše proto, že rodíme mnohem méně dětí, a tak i méně let trávíme kojením. Jedním z antikoncepčních trendů je tedy ženám zařídit, aby menstruovaly co nejméně. To ocení například ty, které mají silnou a velmi bolestivou menstruaci, trpí endometriózou nebo je prostě menstruace otravuje. Už léta je u nás dostupné nitroděložní hormonální tělísko Mirena, které působí jen na děložní sliznici a u většiny žen menstruaci výrazně oslabí a u části zruší úplně, a to až na pět let, což je doba, na kterou se zavádí. Novinkou je kombinovat hormonální antikoncepci v tabletách Seasonique. Ta byla speciálně vyvinuta tak, aby k menstruaci docházelo pouze 1x za čtvrt roku. Možné je užívat i několik blistrů jiné hormonální antikoncepce bez obvyklé sedmidenní pauzy. Mimochodem, ta při užívání jakýchkoliv pilulek není nezbytná. "Hormonální antikoncepce se ale rodila v době, kdy rozhodně nebyla společensky akceptovaná. Už myšlenka, že ženy nemohou otěhotnět, byla velmi revoluční, natož aby současně nemenstruovaly," vysvětluje gynekolog Fiala. Sedmidenní pauza byla tak jen "marketingový trik", který ale přetrval dodnes. 

Místo antikoncepce mobilní aplikace?

Nad tím, jak jinak se vyhnout početí, přemýšlela i švédská fyzička Elina Berglund, která mimo jiné působila i ve švývarském CERNu. Ta díky svým znalostem statistiky vyvíjí aplikaci Nature Cycles. Speciální algoritmus v aplikaci určuje plodné a neplodné měsíce a na základě odpovědí žen a také jejich každodenního měření teploty. Ta v průběhu cyklu přirozeně kolísá a podle jejích výkyvů je možné poznat, jak probíhá menstruační cyklus. Je tak možné, byť  ne naprosto spolehlivě, určit plodné a neplodné dny. Aplikace pak označí zelené dny, kdy je možné mít sex bez ochrany, a červené, kdy nikoliv. jako bezpečné pro sex bez ochrany pak aplikace označuje jen asi 9 až 10 dnů během cyklu. V ideálním případě, kdyby ženy aplikaci používaly zcela zodpovědně a podle návodu, otěhotnělo by během jednoho roku asi pět z tisíce uživatelek. Problém je, že čím víc je antikoncepční metoda závislá na zodpovědnosti těch, kteří jí používají, tím méně je spolehlivá. Pravidelně se měřit a zadávat údaje do aplikace je náročné a řídit se podle ní, třeba mít sex bez ochrany jen pár dní v měsíci, ještě náročnější. 

Celý článek najdete v prosincové Marie Claire 2016.

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole