Přejít k hlavnímu obsahu

Módní kousky, které škodí zdraví

Text a koláže: Nga Luongová, foto: Getty Images/4.5.2017
Výraz "pro krásu se musí trpět" by měl zmizet z povrchu zemského! Nikdo by se totiž neměl cítit nepříjemně v tom, co nosí. Občas se mohou objevit zdravotní potíže, které není snadné odstranit. Jaké kousky jsou zdraví škodlivé? Co byste je neměli nosit tak často?

1. Baleríny

Určitě si říkáte, že jsou baleríny mnohem pohodlnější než boty na podpatku. Pro někoho je to možná pravdla. Bohužel nejsou příliš vhodná nejen pro vaše chodidla, ale i záda nebo krk. Většina balerín nemají vložku, která by měla správně tvarovat nohu. Často se také stává, že si ženy koupí nové boty a po první dni nošení se jim udělají bolavé puchýře. Nesnažte se je rozchodit, je to znamení toho, že byste je měla vrátit do obchodu. Pokud máte puchýře, sáhněte po hojících náplastech - doporučujeme od značky URGO, které jsou vhodné do společenské nebo sportovní obuvi.

 

Produkty, URGO; Nízké tenisky s Nike Lunar vložkou, Converse (All Star II Pastels / SS17); Sandály, Birkenstock (Baťa)

2. (Příliš) vysoký podpatek

Boty na vysokém podpatku nemusí být nutně nepohodlné. Jejich pravidelné a dlouhodobé nošení ale způsobují příčně ploché nohy, zkrácení achilovek, bolesti zad, otlaky, puchýře... Blíží se sezóna otevřených bot, proto byste již měli začít používat produkty, které vám ošetří mozoly nebo kuří oka

3. Velká kabelka

Velká kabelka se sice zdá být velmi praktická, ale pokud v ní nosíte celý váš život, tak vám může způsobit zdravotní problémy jako je bolest ramene a páteře. Zkuste se zvážit společně s vaší taškou a pochopíte, proč máte jedno rameno výš než to druhé. Nejlepším řešením je nošení batohů - dnes seženete mnoho stylových modelů, které se budou hodit i k elegantnějším outfitům.

 

4. Skinny džíny 

Přestože skinny džíny dělají pěkné nohy, mohou způsobit stažení v tříslech, kudy procházejí velké tepny. Tím se zpomaluje krevní oběh a může vést k vytvoření křečových žil. Trpí tím hlavně lidé, kteří mají sedící povolání jak úřednice, studentky atd. Nedoporučujeme je nosit každý den. 

 

5. Tanga

Gynekologové před nimi varují - látka, která se posouvá od konečníku k pochvě, bývá zdrojem bakterií a může dojít k různým infekcím a zánětům. Vsaďte na bavlněné kalhotky, které se tolik nevyřezávají. Některé druhy mohou vypadat i sexy!

6. Nepadnoucí podprsenka

Příliš velká, vytahaná a špatně seřízená podprsenka neposkytuje vašim ňadrům dostatečnou oporu. Malá zas způsobuje otlaky a brání ve volném dýchání. S výběrem prádla vám pomůžou například odbornice, které jsou dnes součástí téměř každého obchodu s oblečením (např. Marks&Spencer). Na sport rozhodně používejte speciální podprsenku pro větší pohodlí. 

 

7. Umělé materiály

Umělý textilní vlákna (polyester, nylon, akryl, viskóza...) zvyšují výskyt kožních plísní. K problémům dochází většinou tam, kde se pokožka potí, zapařuje a tře o sebe (mezi prsty, v podkolení, v tříslech, pod prsy). Oblečení by mělo mít alespoň 80% podílu bavlny. Pokud se chcete vyhnout mykóze, problém můžete vyřešit sprejem do bot. 

8. Stahující prádlo

Trend vosího pasu je k vidění všude na Instagramu, bohužel si hodně lidí neuvědomuje, že nosit stahovací prádlo nebo korzety není dobré pro trávicí orgány a krevním oběh. Vsaďte spíš na správně střižené kousky, které mohou opticky zužovat, aniž by vás něco omezovalo v pohybu. 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama