Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Dior oslavuje umělkyně kolekcí Ready-to-Wear SS18

Text a foto: PR/27.9.2017
Maria Grazia Chiuri opět mění svět další kolekcí pro Dior, která se tentokrát nese v duchu 60. let.

Při svém bádání v archivech módního domu Dior narazila Maria Grazia Chiuri, umělecká ředitelka dámských kolekcí, na fotografie umělkyně Niki de Saint Phalle. Na jedné z nich sedí umělkyně na velbloudovi, na dalších pak pózuje pro Dior v době, kdy byl její přítel Marc Bohan přijat do módního domu, aby se později stal jedním z jeho kreativních ředitelů. Niki de Saint na fotografiích zosobňuje ideál krásy své doby - spíše adolescentní než androgynní, malý a plný ohně. Představuje styl, který je pro ni osobní a ikonický zároveň. Svými proporcemi a rozmarností však zapadá i do nálady dnešní doby. Její život je jako vytržený z knihy. V době emancipace žen se Niki de Saint Phalle vrhla do bouřlivého vztahu s uměním, světem a sebou samotnou a podobně jako ostatní umělci byla i ona hnána emocemi. A právě její ženská kreativita promlouvá k Marii Grazii Chiuri.

Proč tu doposud nebyly žádné velké ženské umělkyně? Tato otázka, kterou si ve své eseji v roce 1971 podala Linda Nochlin, o několik desetiletí později oslovila Marii Grazii Chiuri při tvorbě její nové kolekce. Je důležité umělkyním naslouchat a respektovat jejich názory, protože to jsou ony, kdo boří mýty tradičního mužského diskurzu v dějinách umění a módě. V tvorbě Niki de Saint Phalle najdeme mnoho významných děl – Nany, sochy výjimečných žen bujných tvarů, pestrobarevná srdce, draky, strom lásky či veledílo Tarotová zahrada, které se nachází v Toskánsku. Právě ty Maria Grazia Chiuri v této kolekci přeměnila do vzorů, roztržených výšivek, zrcadlových mozaik a použila pro scénografii celé přehlídky. Nebála se ani vžít do umělčiny radostné palety barev a propojit ji s krajkou, hedvábím, kůží i plastem.

Celá kolekce se také odkazuje k Marcu Bohanovi a jeho malým šatům a kombinézám, místy doplněným otevřenými sukněmi. V kolekci se objevují velké puntíky, černo-bílé kostky, kalhoty s klasickými nebo safari saky, dle nálady doplněné pánskými košilemi v romantické bílé, s jemnými proužky nebo puntíky – ikonickými prvky uměleckého slovníku Marca Bohana. Nádech kolekce a její odkazy, ať už skryté nebo zřetelné na první pohled, nás vrací do opojného víru 60. let – doby, kdy se vesmírné síly začaly obracet ve prospěch žen. Kolekce nemění pouze módu, ale také současný svět.

Foto: Dior RTW jaro/léto 2018

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole