Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

ROZHOVOR: Nedomazlení. Zachránění.

Foto: Ivy E. Morwen, text: Lenka Vrtišková Nejezchlebová/27.11.2017
Jí byly tři roky a jemu šest, když je opustila máma. Veronika a Karel Kašákovi ale dnes její čin vnímají jako dárek. Z prostředí násilí a drog se totiž dostali do dětského domova, který je zachránil. Ale ještě to chtělo hodně práce, než se se z nich stali sebevědomí a samostatní lidé.

Veroniko, vy jste před chvílí tak nadšeně reagovala, že se budete fotit na titul, až mě to zaskočilo. Četla jsem o vás, jak náročná byla vaše cesta k přijetí vlastního těla… Je za tím takové dřiny! Odříkání a vystupování z komfortních zón, ale stálo to za to. Prožívám teď úžasné období, kdy jsem ve všech směrech naplněná. Pořád umím být smutná, naštvaná, vzteklá, ale díky všem těm sezením a terapiím a koučování a práci na sobě, už se nehroutím. Ale pořád je někde ve mně ta malá Veronika a některé situace mi připomenou chvíle, kdy jsem se bála nebo o sobě pochybovala… Najednou je tu – Verunka. Ta nedostatečně milovaná Verunka.

Jak se o dětech v ústavní péči někdy říká: Nedomazlená? Je to tak. Pořád to tam je. Nejde o to, že bych se sápala po lidech a chtěla se pořád objímat, teď jde o lásku, kterou musím Verunce ve mně dát já. Dát sebe na první místo je nejtěžší.

Uvědomovala si tu nedomazlenost tehdy sama Verunka? Moc ne. Chcete být silná, pláčete, aby to nikdo neviděl, chcete zapomenout, protože to bolí. Jenže se to pak znovu a znovu hlásí. Vzpomínám na hlasy v hlavě kolem puberty, jak jsem k ničemu, ošklivá, tlustá. Až mnohem později mi došlo, že jsem tak zraňovala sama sebe.

Když to lidem povídáte, asi se diví, jak si o sobě tak krásná žena mohla myslet, že je ošklivá. Občas lidi říkají: Tobě se to mluví, když vypadáš, jak vypadáš. Ale když máte sebevědomí nula, tak je vám jedno, jestli ostatní říkají, že jste krásná. Neumíte ani tu pochvalu přijmout. Věřte, že až poslední rok se na sebe podívám do zrcadla a řeknu si: „Ahoj Verunko, ráda tě vidím.“

Myslela jsem, že se to prolomilo už na České Miss, kde jste se sice neumístila, ale byla jste ve finále. Ne, to bylo ještě horší. Jste jako na jatkách, soudí vás veřejnost a ještě víc se srovnáváte s ostatními. A hlavou vám jede: „Jsem tady jako hezká holka, nebo ze soucitu, protože mám atraktivní příběh?“ Miss byl můj sen, ale nakonec šlo o největší boj sebe samé se sebou. Až dneska se mám ráda. Je to vidět i na fotkách, že to jde zevnitř. Můžu klidně vyjít nenalíčená, ještě před pár lety bych tak nešla ani vynést koš. Už dokážu svoje tělo i obličej vnímat jako dárek.

Vy jste se taky musel sám se sebou srovnat, Karle? Karel: A není to tak dlouho, co se mi to povedlo. Když jsem začínal moderovat, přemýšlel jsem, kým budu a jakou image zvolím. Jako měl Leoš Mareš kožich, tak já třeba budu mít růžový oblek! Ale nakonec jsem došel k tomu, že nejlíp bude, když budu sám za sebe. V televizi i v životě.

Byl to nějaký moment, kdy to přecvaklo? Karel: Spíš proces. Celý život jsem svému okolí – a později tátovi – potřeboval dokazovat, jsem „dobrej“ a že si zasloužím uznání. A když jsem se dostal na Novu a po pár vstupech jsem se podíval do zrcadla, najednou jsem si, jak v americkém filmu, řekl: „Seš dobrej!“ Neříkal jsem to okolí, tátovi, jen sám sobě. A byl, možná je, to pořád problém ve vztazích, že moc přemýšlím nad tím, jakou roli ve vztahu budu hrát, jak budu „pracovat“ s partnerkou. To je asi blbost. Veronika: Teprve až přestanete lpět na uznání a pochvale, může přijít spokojenost sama se sebou.

To je takový vyspělý pocit. Karel: No jo, my jsme teďka strašně vyspělí! (směje se) Veronika: (vážně) Ještě je před námi hodně práce. Ale kdyby nebylo toho všeho předtím, nejsme tam, kde jsme teď. Dětem v domovech říkám, že i když jsou zranění, smutní, když mají za sebou špatné věci, jde o skrytý dar. Ti, co byli zranění, umí nejlíp léčit…

 

* Celý rozhovor si přečtete v prosincovém čísle Marie Claire, který seženete na novinových stáncích.

 

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole