Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Podle Emmy Watson by si měla každá žena přečíst těchto 5 knih

Text: Milena Skutelniková, foto: Getty Images/7.3.2018
Britská herečka a ambasadorka OSN pro ženy je náruživou čtenářkou. A stejně jako její filmová postava Hermiona i ona sdílí lásku ke knihám, a proto založila online knižní klub Our Shared Shelf se zaměřením na feministickou literaturu. Spojila tak své dvě vášně - knihy a feminismus.

Do klubu se může přihlásit každý. Zmíněný projekt vznikl v rámci její spolupráce s OSN. Emma v něm každý měsíc zvěřejní knihu, kterou budou účastníci klubu číst a diskutovat o ní prostřednictvím internetového fóra. Knižním klubem chce rozšířit povědomí o feminismu a bořit negativní mýty, které jsou s ním spojené. Zde najdete 5 knih, které Emma Watson osobně doporučuje:

1. Příběh služebnice

Dystopický román kanadské autorky Margaret Atwoodové, o kterém Emma říká, že i po třiceti letech od svého vydání nepřestává své čtenáře šokovat a jasně znázorňuje, jaký je to pocit, když žena ztratí kontrolu nad vlastním tělem. Za zmínku stojí i seriál z produkce HBO, který je založený na motivech knihy.

2. Monology vagíny

Divadelní hra Eve Enslerové byla poprvé uvedena již v roce 1996, nicméně i po několika dekádách, je stále inscenovaná na prknech divadel z celého světa. V Čechách se už přes deset let hraje v Intimním divadle Dáši Bláhové. Každý monolog je věnován vagíně, v její souvislosti se sexem, znásilněním nebo porodem.

3. Barva nachu

Knížka je psaná ve formě dopisů a hlavní postava Cecilia v něm otevřeně mluví o svém životě a o všech krutostech, které ji postihly. I přes tyto útrapy je to příběh ženské síly, znovuzískávání její sebedůvěry a důstojnosti. Na motivy Barvy nachu natočil Spielberg stejnojmenný film; v hlavní roli se představila Woopi Goldberg.

4. Jak být ženou

Caitlin Moranová napsala sérii humorných úvah, ve kterých se nebojí zcela upřímně mluvit o svém dospívání, lásce, feminismu, potratu a ovšech strastech života ženy. Vážná témata odlehčuje svým vtipem a nadsázkou. Emma o knize řekla: "Četla jsem ji v letadle, když jsem letěla z Londýna do New Yorku a smála jsem se natolik (hlasitě), že si celá paluba letadla určitě musela myslet, že jsem se zbláznila.”

5. Persepolis

Narozdíl od předešle uváděných knih, je toto dílo poněkud netradiční, neboť se jedná o komiks a zároveň autobiografické dílo. Napsala a ilustrovala jej íranská spisovatelka Marjane Satrapi. Persepolis pojala jako citlivou zpověď svého života v Íránu za dob islámské revoluce.

Reklama
Aktuální číslo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole