Přejít k hlavnímu obsahu
Reklama

Humans of… když obyčejní lidé hrají hlavní role

Text: Lucie Radová, foto: archív FB Humans of New York/25.5.2017

Chytlavá fotografie a text se zajímavým příběhem. Výsledek rychlého setkání dvou lidí, kteří se ještě před chvílí neznali. Ovšem jasný cíl Američana Brandona Stantona, který za posledních sedm let sesbíral stovky podobných portrétů Newyorčanů pro svůj internetový blog Humans of New York. Dnes ho napodobují blogeři po celém světě.

Myšlenka je geniálně jednoduchá a oslovila miliony lidí ze všech koutů planety. Přišel s ní Brandon Stanton, dnes úspěšný americký spisovatel, fotograf a hlavně autor fotoblogu Humans of New York. Příspěvky na jeho webových stránkách jsou o obyčejných lidech New Yorku. Jejich postřehy a životní zkušenosti, ale obyčejné nejsou.

Image and video hosting by TinyPic

Mámě bude 103 let. Každý týden se s ní snažím strávit alepoň čtyři odpoledne. Hodně věcí si nepamatuje, ale má ráda dětská říkadla a písničky. Chodíme sem a zpíváme si ty, které si pamatuje.

První fotografii Brandon na svůj blog uveřejnil 28. ledna 2009. Je na ní zachycen muž v zelené mikině a v pozadí stojí dva traktory na stavbě. Za jakých okolností se muži setkali a zda si vůbec něco řekli, se můžete jen domýšlet. Brandon začal k pořízeným fotografiím lidí dodávat texty až o rok později. Tento nápad z něj později udělal jednoho z nejlépe prodávaných autorů Ameriky a časopis Times ho v roce 2013 zařadil mezi 30 lidí pod 30, kteří mění svět.

Brandon si brzy uvědomil, že svým projektem oslovuje obrovskou masu lidí. A tento vliv dnes používá k šíření informací o neziskových projektech a k jejich financování. Mezi jeho filantropické projekty patří například ten z května 2016. Tehdy se mu podařilo prostřednictvím jeho blogu a crowdfundingové kampaně vybrat 3,8 milionů dolarů na léčbu a výzkum dětské onkologie.

Humans of New York už není jen o lidech tohoto milionového města. Před nedávnem se Brandon vrátil z velké cesty po Latinské Americe a přinášel tak příběhy lidí z Peru, Chile či Brazílie. Na Facebooku sleduje stránku Humans of New York přes 18 milionů lidí z celého světa.

Jedním z blogerů, které Brandon inspiroval, je i Čech Tomáš Princ. Podobný koncept nosil ve své hlavě několik let a projekt Humans of New York byl poslední impulsem k tomu, aby založil blog Humans of Prague. Dnes českou podobu blogu na Facebooku sleduje přes 108 tisíc fanoušků a Tomáš v roce 2016 za svou práci získal cenu Magnesia litera za nejlepší blog toho roku.

Tomáš doporučuje sledovat i další „Humans of …“ blogery. Mezi jeho oblíbené patří například Portraits of America či PEOPLEIMEET. Na podzim Tomášovi Princovi vyjde kniha. „Práce na ní mi v posledních týdnech umožnila se na chvíli zastavit a ohlédnout se zpět za těmi stovkami příběhů, myšlenek a osudů, které jsem zatím zmapoval. Musel jsem najít klíč, jak je dát dohromady, ale pomáhají mi lidé z nakladatelství. Mám z toho opravdu radost, a těším se, že čtenáři ji budou mít také.“

 

Rozhovor s Tomášem Princem si přečtete ZDE.

Reklama
Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama