Přejít k hlavnímu obsahu

Česká síťovka

Text: Lucie Radová, foto: Getty Images/13.6.2017
Síťovou tašku, neboli „síťovku“, vynalezl a v roce 1926 začal vyrábět obratný český podnikatel Vavřín Krčil. Letos český vynález slaví své 91. narozeniny!

Vavřín Krčil ze Žďáru nad Sázavou se k síťování dostal už jako chlapec, kdy se tuto techniku naučil od své matky. V této oblasti Vysočiny totiž mělo síťkování dlouholetou tradici. Koncem 19. století se ve velkém vyráběly síťky na účesy a Krčil byl v tomto oboru velmi zdatným výrobcem i obchodníkem. Jeho byznys ovšem ukončila změna módního stylu. Ve 20. letech minulého století přišla móda krátkých vlasů a na mikáda s pokládanými vlnami už síťky nebyly potřeba. Krčilova manufaktura přišla o klientelu, ale podnikatele to neodradilo. Naopak, přišel s geniálním nápadem – nákupní síťovkou.

Se zcela novým produktem budil u svých prvních zákazníků v počátku jistou nedůvěru. Tu však brzy překonalo pochopení užitné i módní hodnoty produktu – síťovka je pěkná, levná, lehká a skladná taška na cokoliv. Se stoupající oblibou Krčil rozšiřoval produktovou škálu i obchodní záběr. Do prodeje se dostaly síťovky nákupní, vycházkové, loketní, pro sport a hry, na dámská kola a další. Sám Krčil začal síťovky ještě před válkou vyvážet mimo jiné i do Kanady, Francie, Švýcarska, Německa, Rakouska i do Afriky. A mimo Krčilův podnik se po pár letech začaly, kvůli Vavřínově nedostatečné patentové ochraně, síťovky vyrábět ve Švýcarsku a v Itálii. Během krátkého času zaplavily svět. Konec rozmachu však přinesla válka, znárodnění Krčilova podniku a nakonec jednorázové igelitové tašky jako symbol pokroku po celém světě.

V posledních letech jste si sami mohli všimnout, že síťovka opět nabírá na popularitě. Úspěch ovšem není samozřejmý. O pokračování české tradice ve výrobě síťových tašek se nejdříve pokusila kolínská firma místního rodáka. Síťovky byly vyráběny strojově a z mnoha důvodů podnikatelský záměr nevyšel. Podobně dopadlo podnikání další české firmy Spider bag, která na trhu vydržela čtyři roky.

Trochu jinak k síťovce přistoupila Karolína Pechová, která tašky s oky vyrábí už od roku 2012 a stále se jí daří držet zájem zákazníků: „Ze síťovky se pomalu stává módní záležitost. Je trendy, odvážná, praktická, multifunkční a navíc vydá za stovky igelitek za rok. Síťovka není jen módním doplňkem, ale když ji nosím ukazuji okolí, že mám odpovědnost za planetu.“ Dnes se o výrobu České síťovky starají dvě samostatné chráněné dílny a také několik švadlen v Praze. „Došlo nám, že bude lepší dát se cestou vyšší kvality, variability modelů místo toho, aby síťovka byla co nejlevnější. Používáme kvalitní materiály včetně čisté bavlny. To je také důvod, proč vyrábíme v České republice“, dodává Karolína.

Na síťovku z Karolíniny dílny vtipně upozornila olympionička Gábina Koukalová.

Hlavní boom a renesanci pravděpodobně síťovka teprve zažije. Díky tomu, že postupně státy po celém světě začínají zakazovat plastové obaly a především pak igelitky, můžeme se české síťovce dostat rozmachu jako za časů jejího vynálezce. 

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama