Přejít k hlavnímu obsahu

KRÁSA: Uvažujete o chirurgické úpravě očních víček?

Foto: Getty Images/9.4.2018
Jedna z nás ji také chtěla podstoupit, ale všechno nakonec dopadlo úplně jinak. Unavený vzhled očí se dnes totiž řeší také použitím vašeho vlastního tuku.

Naší kolegyni je něco přes čtyřicet a má krásnou pleť, téměř bez vrásky. Už dlouho si ale stěžovala na povislá víčka, kvůli kterým se jí co chvíli někdo ptá, jestli se špatně vyspala. Rozhodli jsme se proto společně navštívit plastického chirurga, aby nám poradil co s tím, případně ji rovnou objednal na blefaroplastiku, jak se odborně nazývá chirurgické odstranění přebytečné kůže a svalu v oblasti horních nebo dolních víček. Na pražské Brandeis Clinic se kolegyně ujal plastický chirurg Miloš Křižko, který ji ovšem svým rozhodnutím překvapil. I když problém vnímala jako povislá víčka, pan doktor nám vysvětlil, že jde v jejím případě o něco trošku jiného, tzv. hollow eyes neboli prázdné oči.

Nic neřezat!

V oblasti středu víčka jim totiž chybí objem, jsou zapadlé, a tak i kůže nad nimi může působit povisle, celkově to na ni upozorňuje. Chirurg se tedy rozhodl nic neřezat a naopak nedostatek objemu doplnit pacientčiným vlastním tukem. Kdyby totiž kožní řasu odebral, hloubka očí by se ještě zvýraznila. „Tuk je na takovou výplň ideální, jde o látku tělu vlastní, takže nedochází k alergickým reakcím, a má i příjemný vedlejší efekt – obsahuje kmenové buňky, které pleť hezky osvěží, omladí,“ vysvětlil nám lékař.

Jedno úskalí tato mazaná metoda ovšem má. Právě proto, že je tuk tělu vlastní, hrozí, že se pod kůží jednoduše vstřebá a efekt výplně nebude moc znatelný. Toto se bohužel podle lékaře ovlivnit nedá, protože reakce v podkoží se u jednotlivých pacientů liší. Jestli se celá akce povedla, se proto najisto pozná až za tři měsíce. Pokud se tuk do té doby nevstřebá, zákrok byl úspěšný a výsledek je trvalý. Nicméně celá procedura se dá znovu zopakovat a další aplikace už může být úspěšnější. Co když ale člověk zhubne, napadne vás možná, podobně jako nás. „Toto je opět individuální, někdo ztrácí tuk nejdřív v obličeji, jiný zase na stehnech, v případě obličeje, respektive očí, je to ale méně časté,“ odpovídá lékař.

Chvíle napětí

Chirurg kolegyni nejdřív odebral z podbřišku zhruba šedesát mililitrů tuku. Zatímco tato mini liposukce se provádí v lokální anestezi, aplikace do očního okolí probíhá v celkové narkóze. „Lokální anesteze by s tukem mohla reagovat, což by znesnadnilo jeho přesné rozmístění,“ vysvětluje lékař. Tuk se do podkoží vpichuje jehlou, postupně se do něj vtlačuje, říká se tomu špagetová metoda. Chirurg ho v tomto případě aplikoval také pod oči a kolegyni tak zkorigoval i tmavé kruhy. Oči měla hodně oteklé zhruba tři dny a ještě čtrnáct dní pak trošku zápasila s modřinami, ale nic, co by se nedalo zakrýt make-upem. A nezbývalo než čekat. Vstřebá se tuk, nevstřebá? Kolegyně měla štěstí, i po třech měsících zůstal výsledek stejný, oči má teď mnohem výraznější, odpočatější. Jde o velice přirozenou změnu, kterou lidé v jejím okolí sice zaznamenali, ale nedokážou ji pojmenovat. A to je ideální!

Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama