Přejít k hlavnímu obsahu

Hygge, tajemství dánského štěstí

Text: Milena Skutelniková/19.3.2018
Trápí vás stres nebo deprese? Možná vám pomůže dánský fenomén hygge, který si získal popularitu, jak v Česku, tak i za hranicemi. Ne nadarmo jsou Dánové často považování za jeden z nejštastnějších národů na světě. A co to jejich hygge vlastně je?

Hygge můžeme přeložit do češtiny jako pohodlí, útulnost, ale jak říkají Dánové, nelze ho vyjádřit slovem. Je to stav, který člověk musí zažít. Princip hygge je založen na všedních radostech a na uvědomění si těchto maličkostí, které nám život nabízí. Do tohoto stylu můžeme zařadit například čtení dobré knížky s šálkem čaje, trávení času s rodinou a přáteli nebo i procházky v parku. Cílem je dosáhnout pohody a vnitřního klidu. Takže na chvíli odložte své telefony a počítače, zabalte se do deky, zapalte svíčky - neboť právě ty jsou podle této filosofie povinností. Dánové jsou největšími spotřebiteli svíček v Evropě. Aby navodili klidnější atmosféru, nezapalují si je jen doma, ale i v práci. Nesmíte samozřejmě zapomenout na něco dobrého na zub, ať už to jsou po domácku upečené sušenky nebo zmrzlina se šlehačkou.

Hygge není jenom o těchto rituálech, důležité je navodit u sebe doma rodinnou a přátelskou atmosféru. Zkuste se sejít jako celá rodina u stolu a povídat si o svém dni nebo ještě lepší je během přípravy večeře začlenit každého člena rodiny do společného vaření. Můžete pozvat své přátele k sobě domů, kde jim uvaříte a užijete si společně strávený čas. Pospolitost a příjemné chvíle s lidmi, na kterých nám záleží, jsou jedním z pilířů spokojenosti.

Pro Dány a pro jejich filozofií je podstatné si užít každý moment, ať už se jedná o všednější aktivity, jako je například úklid domu. Postačí, když si během toho zapálíte svíčky a pustíte dobrou hudbu. Ale hygge není jenom o trávení času doma u rodinného krbu, jsou to i různé činnosti jako třeba jízda na kole, procházky nebo piknik v parku. Aktivity stejně tak i změna každodenní rutiny prospívají duševnímu zdraví a pohodě. Každý jednou za čas si potřebuje pročistit hlavu, nadechnout se čersvého vzduchu, odtrhnout zrak od telefonních displejů a rozhlédnout se kolem sebe.

Žijeme v uspěchané době, kdy se každý za něčím honí, bud za kariérou nebo penězi. A to je možná důvod, proč je nadměrný stres nebo deprese soudobým jevem. Skandinávci našli způsob, jak tomuto hektickému lifestylu odolávat a najít si v dnešní době kousek pohody a harmonie. I když nebudeme zcela dodržovat jejich životní styl a nebudeme se tím každodenně řídit, měli bychom si z toho něco odnést - a to, že je někdy dobré zpomalit. V teple domova si v klidu vychutnat horkou čokoládu při světle plápolajících plamenů svíček.

Reklama
Reklama
Aktuální číslo
přihlásit se k odběru newsletteru
Přihlášení k odběru newsletterů

Přihlášením k newsletteru souhlasíte s Obchodními podmínkami Burda a potvrzujete znalost Zásad ochrany soukromí Burda – BURDA Praha bude s Vašimi údaji pracovat zejména k zasílání newsletteru, nabídek a novinek. Odhlásit se můžete kdykoliv.
* povinná pole
Reklama
Reklama